Вашингтон Редскинс потврди, ќе го менува името

НФЛ тимот од американската престолнина потфрли пред најважната битка, онаа за зачувувањето на клупската историја и традиција.

Редскинс со години со соочуваа со притисок од страна на Домородните Американци, а сега, по демонстрациите поврзани во смртта на Џорџ Флојд и правата на Афроамериканците, клубот реши да го смени своето име.

Клубот е формиран во 1932 година како Бостон Брејвс во Бостон, а наредната година се преименува во Бостон Редскинс. Од 1937 се натпреварува во Вашингтон.

„На 3 јули најавивме дека темелно ќе размислиме за нашето име. Денеска соопштуваме дека дека името и логото Редскинс заминува во историјата“, сооштија од клубот. Тоа значи дека и препознатливото лого на клубот со црвениот Индијанец ќе биде сменето. Засега клубот нема најавено кое ќе биде новото име и лого.

Редскинс, или Црвенокожи, за многумина е навредлив термин за Домородните Американци.

Вашинтон три пати го исвојувано Суперболот (1982, 1987 и 1991).

Тагови
реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Останати спортови

Македонскиот велосипедист Талевски при врвот на „Трката низ Америка“ долга 6.920 километри

Read more

Усеин Болт стана татко на близнаци

Read more

Македонските атлетичари соборија три државни рекорди на Европскиот куп

Read more

Ислами постави нов македонски рекорд

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Милвоки го доживеа првиот пораз на домашен терен

Читај повеќе

Лев по ремито со Унгарија: Натпреварот не беше за оние со слабо срце

Читај повеќе

Шведска и Шпанија изборија осминафинале на ЕУРО

Читај повеќе

Алиоски: Ангеловски нè натера да испишеме историја

Читај повеќе
  • play_arrow

Најстарите играчи во секој тим на ЕУРО 2020: Каде беа пред седум години?

Читај повеќе

Лук де Јонг поради повреда го заврши ЕУРО 2020

Читај повеќе

New York Times: Овој Вимблдон е на Новак Ѓоковиќ. Не превртувајте очи

Читај повеќе

УЕФА се попишмани: Гордо ги носиме боите на виножитото

Читај повеќе

Македонскиот велосипедист Талевски при врвот на „Трката низ Америка“ долга 6.920 километри

Читај повеќе