Ватикан ѝ врати на Грција делови од Партенон стари повеќе од 2.000 години

Ватикан ѝ врати на Грција три фрагменти од скулптурите на Партенон. Одлуката за враќање на артефактите стари 2.500 години минатата година ја објави папата Франциск, кој одлуката ја опиша како гест на пријателство. Еден од фрагментите е глава на момче, друг глава на коњ, а третиот глава на човек со брада.

Пронајдените фрагменти беа откриени на церемонија во Музејот на Акропол во Атина, изложбен простор наменски изграден за да се сместат мермерите на Партенон.

Грчките власти посочија дека враќањето на фрагментите е чекор кон натамошното враќање на скулптурите на Партенон, пред се мислејќи на многу поголемата колекција што се чува во Британскиот музеј, а која Грција се обидува да ја врати со децении.

Двете земји се скараа околу скулптурите земени од храмот од страна на лордот Елгин, тогашниот британски амбасадор во Отоманската империја, кој потоа ги продаде на британската влада.

Артефактите, познати и како Елгински мермери, се изложени во Британскиот музеј каде што се наоѓаат. Нивното враќање во Грција е еден од најпознатите случаи на реституција во светот на уметноста.

Грчката министерка за култура, Лина Мендони, ја опиша одлуката како херојска, додавајќи дека „иницијативи како овие го покажуваат патот што можеме да го следиме... за да го вратиме единството на Партенон“. Во првичниот обид да избегне контроверзии, Ватикан беше внимателен да го нарече враќањето „донација“ на православниот архиепископ на Атина и на цела Грција, Јероним II, наместо трансфер од држава во држава.

Понудата била веднаш прифатена од Јероним II кој рекол дека фрагментите ќе одат во музејот на Акропол. На церемонијата во Атина тој го опиша гестот на папата Франциск како „од историска важност“. Тој, исто така, ја изрази својата желба „да и другите треба да се угледаат на тоа“.

Британскиот музеј е спречен со закон трајно да врати уметнички дела во Грција, но извештајот минатата година сугерираше дека е постигнат напредок во изнаоѓањето решение.

Во јануари, британски Daily Telegraph објави дека е склучен договор меѓу претседателот на музејот, поранешниот канцелар Џорџ Озборн, за да се дозволи тие да бидат вратени како дел од договорот за размена.

Растечката јавна поддршка во Британија, исто така, беше поздравена како оптимистички знак во Грција.

Обраќајќи се на церемонијата на репатријација како водач на делегацијата на Ватикан, бискупот Брајан Фарел рече дека гестот „има посебно значење во сѐ посилната потврда на пријателството и духовната блискост меѓу нашите Цркви“, според CNN.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Вести

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Read more

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Read more

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Read more

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе