Вавринка објасни зошто го пропушта УС Опен

МИА/КАЈГАНА
/ 08.08.2020 / 14:23

Освојувачот на УС Опен за 2016 година, Стен Вавринка, одби да учествува на годинашното издание на турнирот поради пандемијата на коронавирус.

Триесет и петгодишниот Швајцарец својата одлука ја објави во интервју за радио RTS во неговата татковина.

Така, носителот на 3 Грен слем титули практично потврди дека нема да игра во Њујорк, откако веќе стана јасно дека тој не е на списокот на тенисери кои се пријавиле да учествуваат на престижниот турнир.

URL

– Ситуацијата со коронавирусот во САД, а особено во Њујорк, е многу специфична. Не сакам да патувам во вакви услови. Исто така, има многу неизвесности за карантинот. Во принцип, има премногу прашања и сомнежи. Покрај тоа, има многу комплициран календар по турнирот во Њујорк, изјави Вавринка.

Ролан Гарос започнува набргу потоа на 27 септември.

URL
реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Тенис

Ѓоковиќ e новиот шампион на турнирот во Рим

Read more

Халеп конечно го освои Вечниот град

Read more

Ѓоковиќ го престигна Сампрас по број на недели на врвот на АТП листата

Read more

Надал сензационално испадна од Мастерсот во Рим

Read more

Спорт

Шеснаесет ракометари на Работнички заразени со корона

Читај повеќе

Промена на датумот на играње на средбата на ПСЖ – Вардар 1961

Читај повеќе

Клоп, Флик и Нагелсман - кандидати за тренер на годината

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес со солзи го напушти тренинг центарот на Барселона

Читај повеќе

УЕФА ги објави номинациите: Прв пат по 10 години без Меси или Роналдо

Читај повеќе

Стефано Доменикали ќе ја предводи Формула 1

Читај повеќе

Реал демантира: Ниту Одегард, ниту кој било друг има корона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Џокерот: Хауард провоцира, а Јокиќ „мртов ладен“

Читај повеќе

Барселона со парите од продажбата на Семедо ќе го купи Депај

Читај повеќе