Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Ракот на јајниците убива околу една третина од жените во првата година по дијагнозата и често се дијагностицира во доцните фази.

Анкета спроведена меѓу 1.000 жени, насочена кон препознавање на симптомите на ракот на јајниците, покажа дека 79 отсто од нив не знаат дека надуеноста е еден од симптомите.

68 отсто не биле свесни дека абдоминалната болка е исто така еден од знаците, а дури 97 отсто не биле свесни дека чувството ситост е уште еден важен симптом.

Голем број жени, дури 99 отсто, не знаеле дека потребата за итно мокрење е исто така еден од знаците, додека жените често биле заведени дека овие симптоми укажуваат на синдром на нервозно дебело црево (IBS).

Приближно 40 отсто од жените, исто така, погрешно веруваат дека ракот на јајниците може да се открие со скрининг за рак на грлото на матката, покажа оваа студија. Ракот на јајниците убива околу една третина од жените во првата година по дијагнозата и често се дијагностицира во доцните фази.

Енвен Џонс, извршен директор на Target ovarian Cancera, рече: „Овие бројки се неверојатно разочарувачки. Знаеме дека ги подобривме бројките во текот на изминатите 10 години преку посветеноста на илјадници активисти за рак на јајниците, но тоа не е доволно. Познавањето на симптомите е клучно за сите. Можен е напредок. Ако го направиме тоа, помалку жени ќе бидат доцна дијагностицирани, помалку ќе имаат потреба од инвазивен третман и, на крајот, помалку ќе умираат непотребно од рак на јајниците“.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Здравје

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Read more

Лекарите открија скриен ран знак на замастен црн дроб

Read more

Како да препознаете дека на организмот му недостасува вода?

Read more

Витамини и минерали што не треба да се земаат заедно

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе