СЕРИЈА А 2020/21

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

За првпат во историјата на дуелите помеѓу Лацио и Рома ќе нема публика на трибините, а првпат и двајца шпански голмани ќе бидат помеѓу стативите.

Вечерва од 20:45 часот на „Олимпико“ ќе се отвори 18. коло во Серија А со познатото Дерби дела Капитале помеѓу вечните ривали Лацио и Рома.

Но, ќе се игра пред празни трибини, поради веќе познатата причина. Тоа ќе биде првпат во 91-годишната историја на ова дерби да нема публика.

Минатата сезона двете дербија се играа пред прекинот, а второто беше на 26 јануари. И двете завршија со ист резултат од 1:1.

Ова ќе биде дерби број 155 во Серија А. Лацио има 39 победи, Рома има 55, а 60 натпревари завршиле нерешено. Првото римско дерби е одиграно на 8 декември 1929 година кога Рома како гостин победила со минимални 1:0.

Интересно, но вечерва за првпат на двата гола ќе бидат шпански голмани. Пау Лопес е стандарден кај Рома, додека кај Лацио поради повреда не може да брани албанскиот репрезентативец Томас Стракоша, па помеѓу стативите ќе застане шпанскиот ветеран Пепе Реина.

Натпреварот ќе го суди Даниеле Орсато.

реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Фудбал

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Read more

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Read more

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Read more

Сите голови од 21. коло во 1.МФЛ

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Читај повеќе
  • play_arrow

Скандалозно однесување: Контроверзниот Беноа Пер намерно изгуби меч на Аргентина Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Читај повеќе

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Читај повеќе

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 21. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Инсиње бесен по ремито: Каков го*нарски тим

Читај повеќе

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Читај повеќе

Пандев меѓу стотниците на УЕФА

Читај повеќе