Венецуелски министер за Трамп: Тој е арогантен шарлатан

Венецуелскиот министер за надворешни работи, Хорхе Ареаса го нарече американскиот претседател Доналд Трамп „арогантен шарлатан“ и ја критикуваше неговата „интервенционистичка реторика“ во говорот пред Конгресот, во кој го критикуваше венецуелскиот претседател Николас Мадуро.

Ареаса беше министер за наука и технологија во последните години од владеењето на Уго Чавес. Воедно, тој служеше и како неофицијален потпарот на семејството Чавес. Кога Мадуро дојде на власт, Ареаса стана потпретседател на Венецуела.

Во исто време, лидерот на опозицијата во Венецуела, Хуан Гуаидо, објави дека денеска ќе ја има долгоочекуваната средба со Трамп во Вашингтон.

Белата куќа во соопштение информира дека се работи за уште еден показател за поддршка на САД за народот на Венецуела.

Во соопштението се вели дека Трамп и Гуаидо ќе разговараат за тоа како САД можат да соработуваат со лидерот на опозицијата „со цел забрзување на демократската транзиција што би ставила крај на сегашната криза“.

реклама

Над 150 позитивни случаи на COVID-19 во изминатото деноноќие

Read more

Скопјани масовно заминаа кон Маврово, Струга и Охрид за да го избегнат полицискиот час

Read more

Полициски протокол за влез и излез од државата за време на карантинот

Read more

Филипче: Навистина не е тешко да се почитуваат мерките за заштита од коронавирус

Read more

Свет

Италија ни по 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Read more

Со грабнувачот на малата Медeлин Мекен била и девојка од Косово

Read more

Куомо ги повикува демонстрантите да се тестираат на коронавирус

Read more

Од денеска се отвораат границите меѓу Унгарија, Австрија, Чешка и Словачка

Read more

Вести

Задолжителен 14-дневен карантин во Бугарија за наши државјани при влез во таа земја

Читај повеќе

Над 150 позитивни случаи на COVID-19 во изминатото деноноќие

Читај повеќе

Италија ни по 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Читај повеќе

Филипче: Навистина не е тешко да се почитуваат мерките за заштита од коронавирус

Читај повеќе

Репризи од „Култура во време на корона“ за време на полицискиот час во Скопје

Читај повеќе

Со грабнувачот на малата Медeлин Мекен била и девојка од Косово

Читај повеќе

Куомо ги повикува демонстрантите да се тестираат на коронавирус

Читај повеќе

Регистрирани 591 прекршок за неносење заштитна маска

Читај повеќе

Од денеска се отвораат границите меѓу Унгарија, Австрија, Чешка и Словачка

Читај повеќе