Верстапен: Гајле ми е кој ми е партнер

Ф1
/ 14.08.2019 / 12:17

Холанѓанецот нема влакна на јазикот, откако го искритикува Хамилтон сега се јави со нова изјава, дека воопшто не му е гајле кој му е партнер бидејќи тоа е само колку за тимот да има повеќе поени.

„Тој не е ништо посебно, има и други возачи кои можат да остварат слични резултати. Луис победува затоа што има добра машина“, неодамна изјави Верстапен за Луис Хамилтон.

Овој пат се осврна на неговиот сега веќе поранешен партнер во Ред Бул, Французинот Пјер Гасли кој на полусезона беше трампан во Торо Росо за Александер Албон.

„Штета за Пјер, но воопшто не ми е гајле кој ми е партнер во тимот. Се работи само за тоа да има уште еден возач за тимот да собира повеќе поени во екипниот пласман“, ладно рече Холанѓанецот.

Верстапен моментално е трет во генералниот пласман, а сезонава успеа да победи на две трки, во Австрија и во Германија.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Ф1

ГП во Монца е најдобра трка сезонава според фановите

Read more

ФИА се откажа од истрагата за Хамилтон

Read more

Хамилтон: Многу тешка трка, Ботас покажа брзина цел викенд

Read more

Фетел наредната сезона ќе вози за Астон Мартин

Read more

Спорт

Почнува Серија А: Кој ќе го запре Јувентус?

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокунбо вторпат по ред прогласен за најкорисен играч во НБА

Читај повеќе

Се враќа публиката во Калчото: В недела на две средби ќе има гледачи

Читај повеќе

ГП во Монца е најдобра трка сезонава според фановите

Читај повеќе

Игуаин потпиша за Интер Мајами

Читај повеќе

Ако Шкендија приреди чудо со Тотенхем, ќе има полесна задача во плеј-офот

Читај повеќе
  • play_arrow

Фернандеш е играч на сезоната во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Хамес преминал бесплатно во Евертон

Читај повеќе

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Читај повеќе