Верстапен победник на јубилејната трка во Формула 1

Ф1
МИА/КАЈГАНА
/ 09.08.2020 / 17:08

Пилотот на Ред Бул Макс Верстапен забележа победа на денешното Гран при на „Силверстоун“ во знак на јубилејниот 70-ти роденден на Формула 1.

Холанѓанецот зад себе ги остави возачите на Мерцедес, Луис Хамилтон со 11,3 секунди и Валтери Ботас со 19,2 секунди заостанување.

За Верстапен ова беше прва победа по пет одржани трки во тековната сезона.

URL

Бодови освоија и возачите пласирани од 4-10. место: Леклер, Албон, Строл, Хулкенберг, Окон, Норис и Квајт.

URL

Во Генералниот поредок на шампионатот во Ф1 и натаму во водство е Хамилтон со 107 бодови,  Верстапен е втор со 77, Ботас има 73, Шарл Леклер од Ферари е четврти со 45.

Следната недела ќе се вози шестата трка од Ф1 шампионатот, домаќин ќе биде Барселона и патеката „Каталуња“.

реклама

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Ф1

Болидите во Ф1 побрзи за 0,429 секунди во споредба со претходната сезона

Read more

Хамилтон е спортист на годината според BBC

Read more

ФИА го објави календарот за 2021

Read more

Здравствената состојба на Шумахер најдобро чувана тајна, откриени нови детали

Read more
 

Спорт

Барселона ги одложи изборите за претседател

Читај повеќе

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Читај повеќе

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Читај повеќе

Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Читај повеќе

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ непопустлив кон Шекил: Јас сум Србин и ти го знаеш тоа!

Читај повеќе

Ибра: Донарума е најдобар голман во светот

Читај повеќе

Манџукиќ одбил четири понуди, го сака само Милан

Читај повеќе

На Реал му требаше брилијантниот Хрват, но тој беше невидлив

Читај повеќе