Верстапен: Последниве сезони Хамилтон немаше вистински конкурент за титулата

Ф1
МИА
/ 26.05.2021 / 16:15

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, вели дека Луис Хамилтон изминатите неколку години без потешкотии стигнуваше до шампионскиот трофеј од причина што немал вистински конкурент.

„Во последните години Хамилтон не мораше навистина да се бори за титулата, бидејќи со Себастијан Фетел тоа не беше баш вистинска битка. Во секој случај, секој може да каже што сака. Знам дека треба да бидам брз и се радувам на шансата навистина да се борам за трофејот. Ние, како тим, мора да продолжиме да му парираме на Мерцедес ако сакаме противниците да прават грешки“, изјави Холанѓанецот.

И покрај недостатокот на вистинска конкуренција, Верстапен рече дека сепак го смета Хамилтон за еден од најдобрите возачи во историјата на Ф1.

„Луис скоро секогаш ги победуваше своите ривали. Затоа се согласувам дека тој е еден од најдобрите Ф1 возачи во историјата. Сепак, во последните години, Мерцедес навистина доминираше во Формула 1 и Луис немаше друг ривал, освен неговиот тимски колега. Истото се случуваше во златната ера на Ферари“, додаде холандскиот возач.

Верстапен по пет трки во Ф1 шампионатот е лидер во поредокот со 105 бодови, 4 повеќе од Хамилтон.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Ф1

Мик Шумахер го возеше Jordan 191 - првиот болид на татко му

Read more

Ред Бул ангажираше адвокат да го испита судирот меѓу Верстапен и Хамилтон

Read more

Болидот на Хамилтон продаден за 4,8 милиони фунти

Read more

Хамилтон: Нема зошто да му се извинувам на Верстапен

Read more
 

Спорт

Македонските јуниорки катастрофално поразени од Словенија

Читај повеќе

Утре е дочекот на олимпискиот херој, Дејан повика на заедничка прослава

Читај повеќе

Тренерите на Георгиевски се откажаа од наградатa, побараа да му биде доделена на Дејан

Читај повеќе

Ѓоковиќ го комплетира списокот со четвртфиналисти во Токио

Читај повеќе

Дејан Георгиевски награден со 1,8 милиони денари за среброто во Токио

Читај повеќе
  • play_arrow

Алегри уште е лут: Ако Бонучи сака капитенска лента, нека си купи

Читај повеќе
  • play_arrow

Филипинка наградена со половина милион евра и нова куќа за освоениот златен медал

Читај повеќе

Георгиевски: Одлично е чувството да ја израдуваш македонската јавност

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Читај повеќе