Верстапен сака во иднина да се натпреварува во трки на издржливост

Ф1
МИА
/ 15.03.2022 / 14:43

Актуелниот шампион во Формула 1, Макс Верстапен, кажа што планира да прави по завршувањето на кариерата во Формула 1.

„Дали ќе се тркам на 50 години? Можеби, но повеќе како хоби. Во далечна иднина, сакам да се натпреварувам во други категории, како трки на издржливост, каде што делите автомобил со двајца или тројца други возачи. Секако, секогаш се стремам да победувам, но многу е важно да се забавуваме“, изјави пилотот на Ред Бул.

За Јос Верстапен, поранешен возач на Ф-1 кој треба да се трка во Светскиот рели шампионат на 50-годишна возраст, неговиот син Макс вели:

„Годините се само бројка и тој сѐ уште си поминува одлично. Релито му овозможува да ужива во трките, да ја реализира својата енергија и страст. Не е неопходно да се победи, но тој сака да го покаже најдоброто од себе. Ова е супер. Сакам да го гледам како напредува. Но, не се работи само за релито: правиме приватни тестови на патеката, разговараме како да одиме побрзо. Малку се сменија улогите – сега почесто му давам совети“.

Макс Верстапен на 20 март со трката за Големата награда на Бахреин ја почнува одбраната на шампионската титула освоена мината година.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Ф1

Потврдено: Логан Сарџент е нов возач на Вилијамс за 2023 година

Read more

Фетел: Ќе ми недостасува Ф1, ми беше задоволство

Read more

Верстапен по победата: Ќе биде тешко да се повтори нешто вакво

Read more

Верстапен стартува прв во последната трка од сезоната 2022 во Ф1

Read more
 

Спорт

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Читај повеќе

Далиќ: Не би сакал мојот тим да танцува како Бразилците

Читај повеќе

Како Роналдо реагирал кога дознал дека е на клупата за резерви?

Читај повеќе

Роналдо го „изгуби компасот“

Читај повеќе
  • play_arrow

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Читај повеќе

Англичаните две години се подготвуваат како да го спречат Мбапе

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали секое Светско досега било наместено?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најскапи репрезентации за Светското во Катар

Читај повеќе

ФИФА ја казни Хрватска поради навредите кон Милан Борјан

Читај повеќе