ФОРМУЛА 1 2022

Верстапен стартува од пол позицијата во Монтреал, Леклер од претпоследната

Ф1
МИА
/ 19.06.2022 / 11:20

Актуелниот светски првак во Формула 1, Холанѓанецот Макс Верстапен, беше најбрз во квалификациите за Големата награда на Канада, додека неговиот најголем конкурент за титулата Шарл Леклер со Ферари ќе ја почне трката од претпоследната позиција.

Верстапен на вчерашните квалификации дојде до својата 15-та пол позиција во кариерата, искористувајќи го малерот на Леклер, откако Ферари беше принуден по третпат сезонава да врши промена на делови на неговиот болид што повлече казна за денешната трка на која второпласираниот во генералниот пласман ќе стартува од последното место.

Зад Верстапен се најдоа Шпанците Фернандо Алонсо (Алпин) и Карлос Саинс (Ферари), додека Британецот Луис Хамилтон (Мерцедес) ќе стартува од четвртата позиција.

URL

Стартот на трката во Монтреал е закажан за вечерва во 20 часот по македонско време.

реклама

Луѓето се ужасни: Разочарувачка фотографија од една од најубавите плажи во светот

Read more

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Read more

12 август 30 п.н.е. - Клеопатра се самоубила по поразот на Марко Антониј од Октавијан

Read more

Четири хороскопски знаци на кои есента им носи многу пари

Read more

Ф1

Росберг: Наскоро ќе има жена во Формула 1

Read more

Во шокантен расплет францускиот Ф1 тим загуби двајца возачи за 24 часа

Read more

Корина Шумахер: Михаел ми недостига секој ден, ни фали на сите

Read more

Сензација на Латифи на дождливиот Хунгароринг

Read more
 

Спорт

Перес: Да го донесеме Роналдо? Повторно? Па, тој има 38 години

Читај повеќе

Мундијалот во Катар ќе почне ден порано

Читај повеќе

Росберг: Наскоро ќе има жена во Формула 1

Читај повеќе
  • filter

Интер го откри третиот дрес - јавноста заслепена од убавина

Читај повеќе

Букмејкерите за новата сезона најмногу шанси им даваат на Бостон и на Феникс

Читај повеќе

Бенитес: Интер и Јуве се пред Милан во борбата за титулата

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивачите на Барса до Френки де Јонг: Прифати помала плата, кучко!

Читај повеќе

За првпат од 1999 првите три носители на Мастерс загубија во својот прв натпревар

Читај повеќе

Јужна Кореја победник на ракометниот Мундијал во Скопје

Читај повеќе