НБА 2020/21

Вестбрук дојде до 181. трипл-дабл и влезе во НБА историјата

Расел Вестбрук ноќеска го постигна својот трипл-дабл број 181 во кариерата и со тоа си обезбеди место во историјата на најдобрата кошаркарска лига на светот.

Вашингтон Визардс на гости кај Индијана Пејсерс тесно славеше со 133:132 по продолженија, а Вестбрук во победата учествуваше со трипл-дабл од 33 поени, 19 скокови и 15 асистенции и го засени дури и својот соиграч Бредли Бил кој заби неверојатни 50 поени.

Всушност, Вестбрук го направи она кое никој не го очекуваше - се израмни по бројот на трипл-дабли во кариерата со легендарниот Оскар Робертсон. Јасно е дека Вестбрук во иднина ќе направи барем уште еден трипл-дабл и со тоа ќе избие сам на вечната листа, достигнување кое тешко дека некој во скоро време ќе го надмине.

Remote video URL

Не само што влезе во историјата, туку тоа го направи на начин што ѝ донесе победа на својата екипа. Ги реализираше двете слободни фрлања за 133:132 на секунда пред крајот, а потоа го блокираше ударот на Карис ЛеВерт за победа на Индијана.

Remote video URL

Вашингтон сезонава се мачи, со оваа победа всушност ја мина Индијана на табелата во Истокот каде има скор од 32-36 и е 9-ти, додека Индијана со 31-36 е 10-та.

Резултати:
Индијана Пејсерс - Вашингтон Визардс 132:133 прод.
Филаделфија 76ерс - Детроит Пистонс 118:104
Торонто Репторс - Мемфис Гризлис 99:109
Денвер Нагетс - Бруклин Нетс 119:125
Голден Стејт Вориорс - Оклахома Сити Тандер 136:97
Портланд Треил Блејзерс - Сан Антонио Спарс 124:102
Јута Џез - Хјустон Рокитс 124:116

реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Кошарка

Милвоки конечно го сруши одличниот Бруклин и се врати во игра за полуфинале

Read more

Реакцијата на Јокиќ кога дозна дека е МВП

Read more

Никола Јокиќ е МВП

Read more

Американците без Леброн и Дејвис на ОИ во Токио

Read more
 

Спорт

  • play_arrow
  • filter

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Читај повеќе
  • filter

Како се сака националниот тим!

Читај повеќе

Македонскиот дрес најубав на ЕУРО во изборот на ESPN

Читај повеќе

Почна ЕУРО 2020, но економското влијание ќе биде ограничено

Читај повеќе

Арнаутовиќ: Нè чека тежок натпревар, Македонците се квалитетни и со поддршка од целата нација

Читај повеќе

Англиската репрезентација „тежи“ 1,2 милијарди евра, колку вреди македонската?

Читај повеќе

Тричковски: Головите на Кипар - дополнителен мотив за ЕУРО

Читај повеќе
  • filter

Шведски полицаец ќе ни суди на дебито на ЕУРО

Читај повеќе

Ѓунеш: Турција може да ја победи Италија

Читај повеќе