Бизнис

Земјава попривлечна и од Португалија за производство на медицински канабис

Скопје, 28 мај 2021 (МИА) – Проценката за производството на медицински канабис во земјава само со актуелните 60 лиценци е преку 250 милиони евра што е 2,5 отсто од БДП.
Read more

Намалени казни за царинските прекршоци со измените на Царинскиот законик

Скопје, 28 мај 2021 (МИА) – Со донесување на новиот Закон за прекршоците („Службен весник на РСМ“ бр.96/19) се наметна потреба од измени на прекршочните одредби на Царинскиот закон, кои се имплементирани во Законо
Read more

Кина воведе нови ограничувања за криптовалутите

Read more

По корона-кризата следи зголемен ризик од финансиска нестабилност во еврозоната

Ризикот од финансиска нестабилност ќе се зголеми во еврозоната по крајот на кризата предизвикана од пандемијата со COVID-19, предупреди Европската централна банка.
Read more

Дали дрвото е новото злато?

Кризата предизвикана од пандемијата на коронавирус влијаеше на многу економски гранки во Германија, но дрвната индустрија во последно време работи многу добро.
Read more

Што ќе прави BioNTech со милијардите заработени со корона-вакцината?

Со својата вакцина против коронавирусот, BioNTech се искачи на врвот на светот, и од финансиска гледна точка.
Read more

Цените на нафтата растат трета недела по ред

Цените на нафтата на светските берзи растат трета недела по ред, бидејќи закрепнувањето на економиите од корона-кризата се очекува да ја зголеми побарувачката за „црното злато“.
Read more

TEXAN & Envipco отвора фабрика за рециклирање во С. Македонија

Американската компанија TEXAN & Envipco ќе отвори фабрика за рециклирање на пластика во Северна Македонија.
Read more

MyIute – нова мобилна апликација за брзо и лесно аплицирање за кредит

Следејќи ги најновите светски трендови за дигитализација на личните финансии, ИутеКредит Македонија ја лансираше мобилната апликација MyIute која обезбедува врвно корисничко искуство и достапност до финансии 24/7.
Read more

Македонски Телеком со раст и зголемена добивка во првите три месеци од 2021 година

Read more

Apple забележа огромен раст на кварталните приходи од 54 отсто

Американскиот технолошки гигант Apple оствари раст на вкупните приходи во кварталот јануари-март 2021 година од 54 проценти во споредба со истиот период минатата година, и значително поголема добивка отколку што очекуваа трговците на Волст
Read more

Наследниците на Samsung мора да платат 10,8 милијарди долари данок на наследство

Над 10,8 милијарди долари за данок за наследство треба да платат наследниците на Ли Кун Хи, претседател на телекомуникацискиот гигант Samsung, кој почина во октомври, јавија локалните медиуми.
Read more
реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Read more