Бизнис

Zara, H&M и Stradivarius затвораат илјадници продавници ширум светот

Познатите произведувачи H&M, Zara, Pull&Bear и Stradivarius ќе затворат илјадници продавници ширум светот, пишува Huffington Post. 
Read more

Елон Мaск првпaт меѓу петте најбогати луѓе во светот

Американскиот претприемач и основач на Tesla и SpaceX, Елон Маск по првпат се најде во листата на Forbes од пет најбогати луѓе во светот.
Read more

Marks & Spencer ќе затвори околу илјада работни места

Еден од столбовите на британскиот малопродажен сектор, синџирот Marks & Spencer соопшти дека планира да затвори 950 работни места.
Read more

Просечната плата во мај 26.390 денари

Просечната исплатена плата во мај годинава изнесува 26.390 денари и според објавените податоци на Државниот завод за статистика бележи раст од 4,4 отсто во однос на мај лани. 
Read more

Ова се најзадолжените земји во светот

Јавните долгови на земјите ширум светот забрза
Read more

Повеќето германски работници и по пандемијата сакаат да работат од дома

Повеќето вработени во Германија сакаат да работат од дома и по завршувањето на пандемијата на новиот коронавирус, покажуваат резултатите од анкетата на Универзитетот во Констанц.
Read more

За една недела уште 1,3 милиони невработени во САД

Уште 1,3 милиони Американци поднесоа барање за надомест за невработеност минатата недела.
Read more

Повеќето германски компании сакаат постојано да се работи од дома

Повеќе од половината компании во Германија(54%) сакаат да продолжат да работат од дома и откако ќе заврши пандемијата на коронавирусот, покажаа резултатите од истражувањето на институтот ИФО и анкетата на LinkedIn.
Read more

Ново поскапување на горивата од полноќ

Скопје, 13 јули 2020 (МИА) – Цените на горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина до еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).
Read more

Маск на седмо место на листата на милијардери на Bloomberg

Елон Маск, го зазеде седмото место на најновата листа на милијардери на Bloomberg.
Read more

Forbes: Богатството на Џеф Безос надмина 180 милијарди долари

Богатството на најбогатиот човек во светот Џеф Безос достигна рекордни 180 милијарди американски долари во услови на зголемување на цените на акциите на неговата компанија Amazon, соопшти Forbes.
Read more
play_arrow

COVID-19: Што ќе се случи со светската економија?

Пандемијата со COVID-19 предизвика економски хаос и несигурност.
Read more
реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more