Култура

Од денес отворен за јавност Археолошкиот музеј

Од денеска отворен за посетители е Археолошкиот музеј на Македонија во главниот град, со тоа што посетителите треба да се придржуваат до наведените заштитни мерки.
Read more

Објавена книгата „Историјата и нејзините лажговци“ од Стефан Влахов Мицов

Матица македонска ја објави книгата „Историјата и нејзините лажговци“ од проф.
Read more
filter

Тајните што ги крие манастирот „Св. Јован Крстител“ кај делчевското село Очипала

На само 2-3 километри од патот кога поаѓате од Делчево кон Македонска Каменица, ако го свртите погледот кон десно, ќе видите исправен Божји храм, за кој сигурно ќе се запрашате како може да стои исправен над самиот раб над патот.
Read more
filter

Водно добива нова планинска велопатека

За развој на велосипедскиот туризам и љубителите на планинарскиот велосипедизам, како дел од проектот „Велосипедски парк Водно“, неодамна започна уредувањето на нова планинска велосипедска патека на Водно.
Read more

Кокино добива нови патоказни и информативни табли

Локaлната акциска група АБЕР 2015, во соработка со НУ Музеј Куманово, преку донација добиена од Амбасадата на Република Франција го заврши проектот за подобрување на визибилноста на архео-астрономскиот локалитет Кокино, информираа денеска
Read more

Првиот број на списанието „Стремеж“ за годинава објавен во Прилеп

Со нови содржини, во Прилеп од печат излезе првиот број за годинава на списанието за литература, уметност и култура „Стремеж“.
Read more

Тринаесет содржини на 35. Штипско културно лето

Штипско културно лето, најстарата манифестација во Штип, годинава поради здравствените протоколи ќе се одржува на летната сцена на Домот на млади.
Read more

Тетовската уметничка галерија со јавен повик до уметниците

Тетово, 7 јули 2020 (МИА) – Сите заинтересирани поединци и организации од областа на културата кои да се претстават пред тетовската публика имаат можност да поднесат барање до Националната Установа „Уметничка Галерија Тетово“ каде во текот
Read more

Корона кризата ја одложи Галичка свадба

Скопје, 7 јули 2020 (МИА) – Советот на Месната заедница Галичник, заради заштита на јавното здравје, донесе одлука да го одложи одржувањето на годинешната културно-сценска манифестација „Галичка свадба“, што традиционално се одржува кон ср
Read more

Почнува „Скопско лето“ со ограничен број посетители и со мерки за заштита

Со концертот „Скопје во три бои“ вечер од 20:30 часот во Сули ан ќе биде отворен 41. фестивал „Скопско лето“, кој традиционално почнува на 21 јуни.
Read more

Поезија од Митко Гогов објавена во Германија и Хрватска

Селекција од поезијата на Митко Гогов, концептуален уметник, поет и граѓански активист од Струмица, деновиве е објавена во Германија, во списанието за култура, литература и уметност Reibeisen, во превод на Маргарит Жеков.
Read more

Почина Атанас Ковачевски, портпарол на ЕВН и поранешен новинар

Скопје, 19 јуни 2020 (МИА) – Почина портпаролот на ЕВН и поранешен новинар Атанас Ковачевски кој на јавноста и беше познат од ТВ екраните.
Read more
реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more