Македонија

Филипче: Ќе живееме со вирусот веројатно и цела 2021 година

Скопје, 16 септември 2020 (МИА) – Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека во однос на почетокот на учебната година, отворањето на градинките и враќањето на работа на родителите,  планот и стратегијата на Комисијата за зар
Read more

Истражување: Што е потребно за успешна онлајн настава?

Read more

Дневен корона биланс: 163 нови позитивни и 7 починати

Во последните 24 часа се направени 1.721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на COVID-19. Починаа седуммина.
Read more

РКЕ предлага проширување на листата на граѓани опфатени со субвенции за енергетска сиромаштија

Скопје, 16 септември 2020 (МИА) – Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) е ставена на располагање со сиот свој капацитет да биде логистика во процесот на разговори кои синдикатите ќе ги водат со Владата и со соодветни ан
Read more

Апасиев: Наредната недела ќе поднесам кривични пријави за загрозување на сигурноста

Скопје, 16 септември 2020 (МИА) – Претседателот на Левица, Димитар Апасиев денеска бил повикан во Основното јавно обвинителство по три кривични пријави против него, под сомнеж за сторено кривично дело „ширење на расна, верска и етничка омр
Read more

Родилки и мајки на деца до 6 години за утре најавија протест пред Владата

Од следната среда, односно на 23 септември на работа се враќаат родителите на децата до шест години, лицата кои користеа продолжено породилно отсуство, додека бремените жени продолжуваат да ги користат мерките, односно се ослободуваат од о
Read more

Сончево и ветровито време

Сончево време со мала до умерена локална облачност ќе преовладува денеска во земјава.
Read more

Ѓоргиев: Работата на Комисијата не е да го утврдува идентитетот на Гоце Делчев

Скопје, 15 септември 2020 (МИА) – Професорот Драги Ѓоргиев, ко-претседавач од македонска страна на Мешовитата комисија со Бугарија, вечерва во интервју за телевизијата „Сител“ истакна дека работата на Комисијата не е да го утврдува идентит
Read more

Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките

Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.
Read more

Николовски: Мора да ставиме ред во функционирањето на институциите

Во Владата имаме политичка и лична волја да се посветиме на функционирање на институциите.
Read more

Заев во Атина: Северна Македонија има интерес да се вклучи во терминалот за течен гас кај Александрополис

Премиерот Зоран Заев, во рамките на дводневната работна посета на Грција, денеска имаше средба со Кристос Копелузос, извршен директор на групацијата Copelouzos, која е основачки акционер на компанијата Gaztrade.
Read more

Нови 98 случаи на COVID-19 oд 1.404 тестирања

Во последните 24 часа се направени 1.404 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на COVID-19.
Read more
реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more