Македонија

Дваесет и пет години затвор за „Организаторите на 27 април“

Кривичниот суд Скопје, ги прогласи за виновни обвинетите во случајот „Организатори на 27 април” и ги осуди на вкупно години 25 години затвор.
Read more

Нов топол бран до крајот на неделава, од среда над 40 степени

Под влијание на топла воздушна маса од југ, од денеска до крајот на оваа седмица времето ќе биде многу топло со натпросечни температури за овој период од годината.
Read more

Од денеска пријавување за вакцинирање против COVID-19 и во домашни услови

Граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат и да примат вакцина против КОВИД на вакцинален пункт, од денеска може да закажат вакцинирање во домашни услови.
Read more

Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, кога се разбуди во урнатини под кои 1.070 лица го загубија животот, а 3.000 беа повредени.
Read more

Сончево и топло со мала до умерена облачност

Времето денеска ширум Републикава ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност.
Read more

Регистрирани 24 нови случаи на COVID-19 од 4.133 тестирања

Во последните 24 часа се направени 4.133 тестирања, а регистрирани се 24 нови случаи на COVID-19.
Read more

Првачињата по општество ќе учат за почитување на различностите и средината во која живеат

Материјалот за учење по општество за прво одделение е осмислен да ги задоволи интересите на денешните деца како што се креативноста, љубопитност и истражувањето, вели Гликерија Илиоска, авторка на учебникот за прво одделение по предметот о
Read more

Скопје добива легални ѕидови за слободно користење на уличните уметници

Како дел од активностите на кандидатурата на Град Скопје за „Европска престолнина на културата за 2028 година“, назначени се две локации за легални ѕидови за слободно користење од уличните уметници за пишување и цртање графити, сликање мур
Read more

Само 0,02 отсто од ревакцинираните граѓани се заразиле со COVID-19

Повторно двоцифрен бројот на новозаболени од COVID-19. Нови 37 случаи беа регистрирани вчера, најголем дел од нив се во Тетово и Скопје.
Read more

Сончево со температура до 37 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и слаб до умерен, претежно северен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 19, а максималната ќе достигне од 30 до 37 степени.
Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Граѓаните се светост и само тие определуваат кој треба да биде избран за градоначалник и затоа ние ги селектираме најдобрите можни кандидати, истакна премиерот Зоран Заев и прв човек на партијата на власт СДСМ, а во врска со амбиентот пред
Read more

Од понеделник пријавување за вакцинирање против КОВИД во домашни услови

Министерството за здравство соопшти дека од понеделник граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат и да примат вакцина против КОВИД на вакцинален пункт, може да закажат вакцинирање во домашни услови.
Read more
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more