Регион

Во кафуле во Подгорица келнерите носат униформи со Z

Амбасадата на Украина во Црна Гора најостро ја осуди управата на кафулето во Подгорица, „Руски бар“ во блокот пет, чии вработени ја носат буквата Z на работните униформи.
Read more
filter

11 август 1945, Југословенките се избориле за право на глас

На денешен ден, 11 август, во 1945 година, жените во Југославија се избориле за право на глас.
Read more

Бугарија објави тендер за дел од автопатот кон границата со Северна Македонија

Бугарската владина агенција „Патна инфраструктура“ објави дека денеска распишала јавен тендер за избор на изведувач за изработка на идејно-технички проект со детален распоред – план за парцела за изградба на автопатот Ѓуешево-Дупница.
Read more

Граѓаните на земјите од Отворен Балкан ќе може да работат без визи и работни дозволи

Read more

Во Косово приведена Русинка осомничена дека соработува со руските тајни служби

Министерот за внатрешни работи на Косово Џељаљ Свечља синоќа информираше дека при влез од Србија на граничен премин во северно Косово, е приведена руската државјанка Дарија Асламова, за која, според него, има инф
Read more
filter

Тешка автобуска несреќа во Хрватска, сите настрадани се полски државјани

Сите загинати во несреќата на автобусот со полски регистарски таблички кај Брезнички Хум во Хрватска се полски државјани, потврди денеска полската агенција ПАП, повикувајќи се на полското Министерство за надвореш
Read more

Се гради нова балканска енергетска рута?

Read more

НАТО: КФОР подготвен да интервенира при загрозена безбедност на северот на Косово

НАТО оцени дека севкупната безбедносна ситуација на северот на Косово е тензична и дека воената алијанса е подготвена, во согласност со својот мандат, да интервенира доколку е загрозена стабилноста.
Read more

Курти: Одложување на спроведувањето на одлуките на Владата под услов да се отстранат барикадите

Косовскиот премиер Албин Курти денеска на Twitter напиша дека одлуката да се одложи до 1 септември одлуката за реципроцитет е донесена под услов да се отстранат сите барикади и да се воспостави целосна слобода на движење.
Read more

Косовската Влада го одложи спроведувањето на мерките за еден месец

Владата на Косово го одложи за еден месец спроведувањето на мерките за реципроцитет со Србија во врска со личните карти и регистарските таблички.
Read more

Во Црна Гора регистриран првиот случај на мајмунски сипаници

Во Црна Гора е регистриран првиот случај на мајмунски сипаници кај црногорски државјанин кој е во добра општа состојба, соопшти денеска Институтот за јавно здравје (ИЈЗ).
Read more
play_arrow

Пападакис: Во Грција постојат неколку македонски дијалекти

Грчкиот новинар Јоргос Пападакис, кој е дел од македонското малцинство во оваа соседна земја, го искажа незадоволството на неговите сограѓани Македонци од  унилатералната изјава за македонскиот јазик објавена од МНР.
Read more
реклама

Луѓето се ужасни: Разочарувачка фотографија од една од најубавите плажи во светот

Read more

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Read more

12 август 30 п.н.е. - Клеопатра се самоубила по поразот на Марко Антониј од Октавијан

Read more

Четири хороскопски знаци на кои есента им носи многу пари

Read more