Регион

filter

Демонстранти поставија шатори и го блокираа сообраќајот во Софија

На две крстосници во центарот на Софија целосно е блокиран сообраќајот од страна на демонстрантите кои уште синоќа се заканија дека ќе постават шаторски камп.
Read more

Најголем број од заразените кои се враќаат во Германија се од Косово

Амбасадата на Република Косово во Берлин соопшти дека, според податоците кои ги објави Институтот „Роберт Кох“, најголемиот број од заразените со COVID-19, кои влегуваат во Германија се лица кои се враќаат од Косово.
Read more

Грција воведе задолжително носење маска во продавници, фурни, месарници, фризерски салони

Во продавниците за малопродажба, во продавниците за храна, како што се фурни и месарници, во јавните служби што работат со странки, како и во фризерските и козметичките салони, Грција од утре воведува задолжително носење маска, како за гра
Read more

Грција: Задолжителен негативен тест за COVID-19 за авиопатниците од Романија и Бугарија

Атина, 28 јули 2020 (МИА) – Сите оние кои од денеска ќе пристигнат во Грција авионски од Бугарија и Романија, задолжително е да имаат потврда на англиски јазик за негативен молекуларен тест за COVID-19, направен до 72 часа пред патувањето,
Read more

Од денеска може да се патува во Бугарија со негативен ПЦР тест

Од денеска, 28 јули, граѓаните на Република Северна Македонија, Србија, Албанија, Косово, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Молдавија, Израел и Кувајт можат да влезат во Бугарија за туристички цели со негативен тест ПЦР, направен во последни
Read more

Ердоган: Најмалку 500 припадници на силите за безбедност ќе ја обезбедуваат Аја Софија

Најмалку 500 припадници на силите за безбедност ќе се грижат за безбедноста на истанбулскиот храм Света Софија, чиј статус е сменет од музеј во џамија.
Read more

Самит на балканските лидери во среда во Вашингтон

Лидери на шест земји од Западен Балкан ќе учествуваат на видео-самит во Вашингтон во среда, организиран од Атланскиот совет, посветен на конкретни потези за зајакнување на регионалната економска соработка и привлекување странски инвестиции
Read more

Австриски експерт тврди дека половина од населението на Балканот е заразено со COVID-19

Шефот на Одделот за хумана медицина на австриската Агенција за безбедност на храна (AGES), Франц Алербергер, проценува дека стапката на зараза со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е 50 проценти.
Read more

Влез на македонски државјани во Бугарија со негативен ПЦР тест

Бугарската Влада одлучи делумно да ги олесни мерките за влез во земјата за пет држави, меѓу кои и Северна Македонија, при што македонските државјани ќе можат да влезат во Бугарија само со негативен ПЦР тест.
Read more

Црна Гора: Музичарите во кафеаните со маски, гостите не смеат да танцуваат

Сите специјални мерки против ширењето на коронавирусот во општините на северот на Црна Гора ќе бидат укинати од денеска, соопшти Владата на Црна Гора.
Read more

Нов црн рекорд во Србија - 467 заразени со коронавирус во еден ден

Во изминатите 24 часа во Србија се регистрирани 467 позитивни случаи на COVID-19, што е најмногу во еден ден од почетокот на епидемијата во земјата.
Read more

Белград е вистинска епидемиолошка бомба

Српскиот епидемиолог Предраг Кон изјави дека Белград е вистинска епидемиолошка бомба затоа што има огромен број места каде коронавирусот може нагло да почне да се пренесува.
Read more
реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more