Регион

Србија ѝ упати нота на Хрватска, откажани службени посети на Загреб

Министерството за надворешни работи на Србија, поради забраната на српскиот претседател Александар Вучиќ да го посети приватно Јасеновац, испрати нота до хрватската амбасада во Белград, која вршителот на должност
Read more
play_arrow

Украински авион со српско оружје се сруши во Грција, има осум загинати

Read more

Разбиена криминална група поврзана со продажба на крофни на плажи на Халкидики

Со уцени и закани 39-годишен Грк и неговите соработници принудувале странски државјани да работат за него и да продаваат крофни на 19 плажи на Халкидики, без при тоа да постои дозвола од надлежен орган, а  со оружје и физичко насилство се
Read more

Бугарија спречила 50.000 руски хакерски напади од почетокот на војната во Украина

Заменик министерот за внатрешни работи на неформален состанок на Советот „Правосудство и внатрешни работи“ презентираше податоци за хакерски напади.
Read more

Шести ден продолжува потрагата по исчезнатото момче на Халкидики

Крајбрежната служба на Грција и спасувачките екипи и денеска, шести ден по ред, ја продолжуваат потрагата по исчезнатиот македонски државјанин на Халкидики, јави дописничката на МИА од Атина.
Read more

Крајбрежната грчка служба и спасувачите продолжуваат со потрага по исчезнатото момче на Халкидики

Иако предвидениот рок за потрага и спасување измина, сепак потрагата на Халкидики по исчезнатото момче од Северна Македонија продолжи и денес, со еден патролен чамец на Крајбрежната служба на Грција и со учество на спасувачки тимови и воло
Read more

Премиерот на Црна Гора се извини за изјавата за геноцидот во Сребреница

Премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, им се извини на Мајките од Сребреница за, како што рече, нејасно изразената мисла.
Read more

Во Хрватска пуштени 50.000 увезени комарци

Илјадници увезени комарци беа пуштени во Истра, поточно во Премантура и Медулин.
Read more

Продолжува потрагата по исчезнатиот Македонец на Халкидики

Од воздух, по копно и во вода, утрово продолжи потрагата по третиот исчезнат македонски државјани на првиот крак на Халкидики, а според информациите на дописничката на МИА од Атина, во спасувачката акција на крајбрежната служба на Грција с
Read more

Продолжува потрагата по третиот Македонец на Халкидики

Продолжува спасувачката акција и потрагата по третиот исчезнат македонски државјанин во Посиди, на првиот крак на Халкидики, откако вчера и завчера беа пронајдени живи неговите двајца пријатели, јави дописничката на МИА од Атина.<
Read more

Градоначалничката на Касандра: Една топка го спаси момчето

Топка, не многу голема, веројатно од оние за одбојка или ракомет на плажа, залутана во длабочината на морето, малку издишана, но според градоначалничката на Општина Касандра, Анастасиа Халкиа, доволна да спаси човечки живот, животот на 30-
Read more

Албанскиот политиколог Ѓета го критикуваше францускиот предлог

Клинец во процесот на проширување. Вака познатиот албански политиколог Алтин Ѓета го гледа францускиот предлог за решавање на спорот меѓу Бугарија и Северна Македонија.
Read more