Свет

Ситуацијата со храната во Северна Кореја е напната, призна Ким Џонг Ун

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун на пленарниот состанок на Работничката партија изјави дека земјата може да се соочи со „напната“ ситуација во врска со храната поради пандемијата со коронавирусот, пренесе A
Read more

Градоначалникот на Москва нареди задолжително вакцинирање против коронавирусот

Сергеј Собјанин, градоначалникот на Москва, денеска нареди воведување задолжителна вакцинација против коронавирусот за сите вработени во услужниот сектор, како дел од борбата против драматичната епидемиолошка ситуацијуа во рускиот главен г
Read more
play_arrow

Првиот самит Бајден-Путин планирано е да трае четири до пет часа, без храна

Женева, 16 јуни 2021 (МИА) –  Првата тет-а-тет средба меѓу американскиот претседател Џо Бајден по стапувањето на функцијата и неговиот руски колега Владимир Путин може да трае четири до пет часа, па и повеќе, а ме
Read more

AstraZeneca: Терапијата со антитела не успеа да спречи развој на коронавирус

Од AstraZeneca во вторник објавија дека нивната терапија со моноклонски антитела AZD7442 не помогна во превенција на болеста COVID-19 кај луѓе кои биле изложени на коронавирусот.
Read more

Унгарија со закон го забрани промовирањето на хомосекусалноста

Унгарија денеска го усвои предлог-законот за забрана на „промовирање“ на хомосексуалноста кај малолетните лица, предизвикувајќи загриженост на активистите за човекови права, во услови на зголемени ограничувања наметнати од конзервативната
Read more

Речиси една петтина од Бугарите плаќале поткуп за здравствена услуга

Речиси третина од граѓаните на ЕУ се потпирале на лични врски за пристап до здравствена заштита за време на кризата со COVID-19, а околу петтина од граѓаните во Бугарија, Романија,  Унгарија и Литванија плаќале ми
Read more

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Опасно високите температури во југозападниот дел на САД оваа недела ќе бидат уште повисоки и во некои области ќе надминат 49 степени Целзиусови.
Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Рускиот претседател Владимир Путин пред состанокот со американскиот лидер Џо Бајден во Женева, даде интерјву за американската телевизија NBC.
Read more

Столтенберг: Членот пет ќе се активира и за вселенски напади

Лидерите на НАТО ќе ја прошират примената на клаузулата за колективна одговорност односно членот пет од Договорот за основање на Алијансата „сите за еден, еден за сите“, така што членките на Алијансата ќе бидат подготвени да одговорат на в
Read more

Бајден: Автократска Русија е послаба отколку што се чини

Претседателот на САД Џо Бајден зборуваше за средбата со рускиот претседател Владимир Путин и рече дека во моментот Русија изгледа многу послаба отколку што е претставена во јавноста.
Read more

Последен Г7 самит за Меркел, прв за Бајден

Самитот Г7 во Корнвол за германската канцеларка Ангела Меркел е последниот настап меѓу шефовите на држави и влади на седумте најразвиени индустриски земји, на кој за првпат Џозеф Бајден учествува како американски
Read more

Најмалку 11 загинати во експлозија на гас во трговски центар во Кина

Во експлозија на природен гас во провинцијата Хубеи, во централна Кина, утринава загинаа 11 лица, а 37 се посериозно повредени, јавија државните медиуми, пренесе ДПА.
Read more
реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more