Вести

Тачи го одликува Трамп со Орденот на слободата и го покани да го посети Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи му го додели на претседателот на САД, Доналд Трамп, највисокото државно одликување на Република Косово, Орденот на слободата и воедно го покани во најскоро време да ја посети земјата.
Read more
play_arrow

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Историското примирје на Израел со Обединетите Арапски Емирати одекна како земјотрес во мислиманскиот свет, а набрзо потоа следуваше и примирје со Бахреин.
Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според последните податоци, досега во светот се заразени вкупно 30.490.653 лица со коронавирусот COVID-19. Од нив, 952.228 пациенти починале, а 22.168.239 се излекувани.
Read more

Отказ за советник на екс министерот Чулев поради насилно и недолично однесување

По спроведената дисциплинска постапка од дисциплинска комисија, Министерството за внатрешни работи денеска му го откажа договорот за вработување на З.Ѓ.
Read more

Трамп сакал да го помилува Асанж во замена за информација за хакираните сервери

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се согласил да го помилува основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ако тој открие кој стои зад упадот во серверите на Демократската партија во 2016 година.
Read more

Во Струмица пријавен случај на обљуба врз малолетно машко дете

Во СВР Струмица е пријавен случај на обљуба врз малолетно машко дете од страна на 16-годишник. Случајот вчера го пријавила мајката на малолетното дете.
Read more

Нуредини: За менаџирање со отпадот веќе има проект планови, но тоа е комплексен и скап процес

Идејата е да се намали бројот на депониите и количината која се исфрла како отпад во истите. Во однос на отпадот, како држава имаме веќе проект планови, но тоа е комплексен и скап процес.
Read more

Путин: На руското оружје му нема рамно во светот

Руското оружје е пред странските модели и според некои карактеристики е единствено, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.
Read more

Владата ги објави имињата на предложените заменици-министри

Листата со предлози за замениците-министри со нивните биографии во име на премиерот Зоран Заев Владата ја достави до Собранието и преку соопштение попладневно ги објави нивните имиња.
Read more

Аргентина станува жариште на COVID-19 во Латинска Америка

Според последните податоци, Аргентина регистрира 13.000 нови случаи на COVID-19, што е рекордно дневно зголемување на бројот на заразени во земјата, која станува ново жариште на заразата во Латинска Америка.
Read more

Нови 144 случаи, 8 лица починаа од COVID-19

Во последните 24 часа се направени 1.545 тестирања, а регистрирани се 144 нови случаи на COVID-19.
Read more

ОЈО Скопје оцени дека нема основа да постапува за „Теретана“

Скопје, 18 септември 2020 (МИА) – Основното јавно обвинителство Скопје нема да поведе постапка за случајот „Теретана“ во кој лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и уште неколку лица се сомничеа дека користеле услуги на фитнес-центар во
Read more
реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more