Вести

Мицкоски: Новиот пакет мерки нема донесе ништо добро, туку дополнително ќе ја продлабочи кризата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција истакна дека четвриот пакет на мерки за спас на економијата презентирани денеска од страна на Владата, не само што е задоцнет и нема да одговори соодветно на потребите н
Read more

На референдум Швајцарците одбија да се затворат кон ЕУ

Швајцарските гласачи на денешниот референдум го отфрлија предлогот на десницата да се прекине со слободното движење на работници меѓу Швајцарија и земјите на ЕУ.
Read more

Збунувачки тврдења од кавкаскиот конфликт: И двете страни победуваат

Азербејџанското Министерство за одбрана соопшти дека нивните вооружени сили зазеле голем број села и стратешки ридови во регионите Фузули и Џабраил, во непосредна близина на Нагорно-Карабах, додека ерменското Министерство вели дека уништил
Read more

Дневен корона биланс: 3 починати, 148 новозаразени и 65 излекувани

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на COVID-19.
Read more

Со велосипедизам, Крушево развива алтернативен туризам

Алтернативниот туризам е голем спас за туризмот во Крушево. Природните реткости, велосипедските патеки и оние кои се градат се голем потенцијал за туризмот во Крушево.
Read more

Казнети 528 лица за неносење на заштитна маска

Со засилени контроли продолжува трендот на казнување на непримерни и несовесни граѓани кои не носат заштитна маска на места каде може да се шири коронавирусот.  
Read more

Бектеши: Продолжуваме со мерки за поддршката за туристичкиот сектор за побрзо надминување на кризата

Здравствено-економската криза предизвикана од пандемијата од COVID-19 од која најголеми негативни последици претрпе туризмот, ја покажа важната улога која ја има туристичкиот сектор во целокупната економија на државата, но и во животот на
Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Разговараме сите во регионот во еден момент да ги отвориме границите со една изедначена политика во однос на ПЦР тестовите.
Read more

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Продолжениот викенд за празникот 11-ти Октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најавува премиерот Зоран Заев.
Read more

Заев: Гоце Делчев не може да нѐ двои, тој дејствувал за напредни идеи кои поврзуваат

Низ отворен процес на соработка покажавме дека можеме да ги надминеме спорните прашања од минатото и да се сплотиме околу она што е заедничко за иднината на Македонија и Бугарија, а тоа е засилена соработка, партнерство и заемна доверба.
Read more

Ерменија и Азербејџан повторно пред воен судир

Ерменија го обвини Азербејџан за напад врз цивилни населби во регионот Нагорно-Карабах и го повика населението во спорниот регион да побара засолниште.
Read more

Во кинески рудник поради труење со јаглерод моноксид загинаа 16 рудари

Шеснаесет лица ги загубија животите како резултат на труење со јаглерод моноксид во рудник за јаглен во Југозападна Кина, соопштија кинеските власти.
Read more
реклама

Дали ви следува платежна картичка од четвртиот пакет мерки?

Read more

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more

Samsung го најави новиот модел Galaxy A72 со 5 задни камери

Read more