Вести

Турција: Ерменија да ја заврши окупацијата на Азербејџан

Турскиот министер за одбрана, Хулуси Акар, побара од Ерменија да ја заврши „окупацијата“ на дел од територијата на Азербејџан и да ги повлече своите „платеници и терористи“ од Нагорно-Карабах.
Read more

Тихановскаја: Макрон да биде посредник за решавање на кризата во Белорусија

Лидерката на белоруската опозиција Светлана Тихановскаја го повика францускиот претседател Емануел Макрон да биде „посредник, кој е многу потребен“ за решавање на кризата во Белорусија.
Read more
play_arrow

Долгата историја на војната за Нагорно-Карабах

Корените на конфликтот околу планинската област Нагорно-Карабах датираат од 1923 година, кога советските комунистички власти ја даваат на Азербејџан и покрај тоа што во тоа време во неа живеат 96 проценти Ерменци.
Read more

Безбедни паркинг места за заштита на децата и бремените жени, најпрвин во Скопје а потоа низ целата држава

Со новите безбедни паркинг места најранливите групи на граѓани како што се децата и бремените жени ќе бидат заштитени во јавниот сообраќај.
Read more

Цената на бензините останува иста

Цените на нафтените деривати остануваат исти во следните седум дена. Единствено се зголемува цената на мазутот, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.
Read more

Дневен КОВИД биланс: Нови 48 случаи од 387 тестирања

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, при што регистрирани се 48 нови случаи на COVID-19, починати се четири лица, а оздравеле 61 пациент, соопшти денеска Министерството за здравство.
Read more

Дали ви следува платежна картичка од четвртиот пакет мерки?

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во придружба на заменик-претседателите и министрите од економските ресори, вчера одржа прес-конференција на која беше презентиран четвртиот пакет економски мерки за ревит
Read more
play_arrow
filter

Жестоки борби во Нагорно-Карабах, над 100 повредени војници

Во регионот Нагорно-Карабах во тек се жестоки борби меѓу ерменската и азербејџанската армија и во двете земји е прогласена воена состојба
Read more

Санкционирани 643 граѓани за неносење заштитна маска

Read more

Стравот од нови карантини ја турка цената на нафтата

Цената на нафтата падна на светските берзи минатата недела, по снажниот раст една недела претходно.
Read more

Притвор од 30 дена за 10 лица кои учествуваа во нападот на полициските службеници

Притвор од 30 дена добија десет лица кои во четвртокот вечерта учествувале во нападот на петмината полициски службеници, од кои еден беше потешко повреден.
Read more

Со „Чао пријатно“ вечерва почнува Фестивалот на комедијата „Гола месечина“

Фестивалот на комедијата „Гола месечина“, кој е во продукција и организација на Театар Комедија и под покровителство на Општина Аеродром, ќе се одржи од вечерва до 3 октомври.
Read more
реклама

Дали ви следува платежна картичка од четвртиот пакет мерки?

Read more

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Read more

Ова се сите Android телефони што поддржуваат безжично полнење

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more