Вести

Дневен ковид биланс: 1.039 новозаразени и 15 починати

Во последните 24 часа се направени 3.143 тестирања, а регистрирани се 1.039 нови случаи на COVID-19.
Read more

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Четириесет медицински сестри чие договори на определено време завршија од утре се враќаат на работа, објави министерот за здравство Венко Филипче.
Read more

САД воведoa санкции против три руски компании

Американскиот Стејт департмент воведе санкции против три руски компании поради нарушување на Законот за неширење оружје за масовно унништување во однос на Иран, Северна Кореја и Сирија.
Read more

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Read more

Филипче побара вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола

Министерот за здравство Венко Филипче побара од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) да испрати вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола за да се утврди фактичката состојба во дневната болница по објавените фотогра
Read more

Што правел Трамп од денот на претседателските избори?

Весникот The New York Times објави анализа на јавните настапи на американскиот претседател Доналд Трамп откако изгуби на претседателските избори на 3 ноември.
Read more

Од Зимбабве секоја година илегално се изнесува злато вредно 1,5 милијарди долари

Од Зимбабве секоја година илегално се изнесува злато во вредност од 1,5 милијарди долари со што сиромашната земја останува без критички важни приходи во странска валута, покажа извештај на Меѓународната кризна група (ИЦГ) кој го цитира Blo
Read more

Кривична за сопственик на угостителски објект кој работел по 23 часот

Кривична пријава е поднесена против сопственик на угостителски објект кој работел по 23 часот спротивно на одлуката за Владата за ограничување на работното време.
Read more

Шпанија: На прослави за Божик и Нова година до 6 лица

Шпанската Влада ќе предложи поинакви Божик и Нова година, со ограничувања поради коронавирусот, така што на прославите ќе бидат дозволени само 6 лица, пишува денеска шпанскиот весник El Mundo.
Read more

Во прилепската болница има 30-ина слободни кревети и доволно персонал, стигнуваат волонтери матични лекари

Со новиот ковид-оддел на гинеколошкото одделение, прилепската болница се вбројува во врвот на општите болници во државава со најмногу слободни места за хоспитализација на пациентите со COVID-19.
Read more

Компанијата дм дрогерие маркт донираше респиратори во вредност од 36.600 евра

Компанијата dm донираше два респиратори во вкупна вредност од 36.600 евра со цел да придонесе во борбата против коронавирусот, но и да ја подобри опремата за хронично болните пациенти кои се лечат во болниците во нашата земја.
Read more

Европската комисија постигна договор со Moderna за набавка на вакцини за COVID-19

Европската комисија постигна договор со американската биотехнолошка компанија Moderna за набавка на нејзината вакцина против COVID-19, изјави денеска официјален претставник на ЕУ.
Read more
реклама

Таксист нашол 300.000 евра и му ги вратил на сопственикот

Read more

Генијален трик за возачи: Одмрзнете ги прозорците за 10 секунди

Read more

Ова се најдобрите серии во последните 10 години

Read more

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Read more