Вести

Главниот штаб за управување со кризи денеска ќе одржи седница

Главниот штаб за управување со кризи при ЦУК денеска ќе одржи седница на која ќе биде разгледан планот на Министерството за здравство кои објекти треба да се обезбедуваат.
Read more

Сончево со слаб ветер

Времето наутро студено. По одделни котлини со појава на утринска магла. Преку денот сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец.
Read more

Нови 1.112 случаи со COVID-19, оздравени 709, починати 24 лица

Скопје, 22 ноември 2020 (МИА) – Во последните 24 часа се регистрирани 1.112 нови случаи на COVID-19, вкупната бројка на дијагностицирани е 54.743, оздравени се 709 пациенти, а починале 24 лица.
Read more

„Мала Богородица“ на „Систина“ до крајот на неделава ќе биде подготвена за КОВИД-пациенти

Скопје, 22 ноември 2020 (МИА) – Старата гинеколошка болница на „Систина“, поранешна „Мала богородица“, ќе биде пренаменета во инфективно одделение каде ќе може да се лекуваат 100 пациенти, под контрола на Министерството за здравство.
Read more

Масовно иселување: Зошто си заминуваат луѓето од Македонија и дали би се вратиле?

Масовното иселување од Македонија и феноменот на „одлив на мозоци“ во последните една до две децении станаа препознатлив белег на земјата.
Read more

Шекеринска: Разочарани сме од Бугарија, очекуваме прогрес во декември

Скопје, 22 ноември 2020 (МИА) – И како членки на НАТО и како соседи со Бугарија делиме ист стратегиски интерес. Ни треба стабилен регион, просперитет и соработка на двата народи.
Read more

Се заканува глобално должничко цунами, предупредуваат банкарите

Глобалниот долг ќе достигне рекордни 277 илјади милијарди долари до крајот на годината, како резултат на понатамошното трошење на владите и компаниите како одговор на пандемијата на вирусот корона.
Read more

Утре наутро -8, во текот на денот до 15 степени

Скопје, 22 ноември 2020 (МИА) – Времето утре наутро ќе биде студено, по одделни котлини со појава на магла, а во текот на денот сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец.
Read more

Приведена жена во тетовско поради напад на сопругот

Read more

На хируршките клиники неделава ќе бидат отворени дополнителни болнички кревети за КОВИД-пациенти

Скопје, 22 ноември 2020 (МИА) – Поставеноста на системот на интерните клиники во Скопје покажа дека добро функционира, дава резултати во поголем број оздравени пациенти и доволен број слободни кревети.
Read more

Српскиот патријарх Иринеј погребан во криптата на храмот Свети Сава во Белград

Белград, 23 номеври 2020 (МИА) – Во криптата на храмот Свети Сава во Белград, денеска беше погребан поглаварот на Српската православна црква, патријархот Иринеј, јави дописникот на МИА од Белград.
Read more

Груби: Заедничко ни е патешествието кон слободата, правдата, еднаквоста, но и интеграцијата

Скопје, 22 ноември 2020 (МИА) – Судбините на нашите народи во нашата земја се меѓусебно поврзани. Заедничко ни е патешествието кон слободата, правдата, еднаквоста, но и интеграцијата.
Read more
реклама

Пробајте нешто ново: Извонредни трикови за незаборавна предигра

Read more

Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Read more

Прељубниците имаат навики кои ги издаваат: Дали сте ги забележале?

Read more

Зависност од порнографија: Кои се симптомите и како точно се лекува?

Read more