Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.918.625 лица. Од нив починале 731.717, а оздравеле 12.801.311 луѓе.
Read more

Се зголемува бројот на заразени во Грција, регистрирани 203 нови случаи

Атина, 9 август 2020 (МИА) – Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 203 нови случаи на COVID-19, што е рекордно висок број за земјата, но и број што од ден на ден се зголемува, јави дописничката на МИА од Атина.
Read more
play_arrow
filter

Малолетник загина, 20 луѓе повредени во вооружен инцидент во Вашингтон

Еден малолетник загина, а најмалку 20 се повредени денеска во воружен инцидент на собир во Вашингтон, јавуваат американските медиуми.
Read more

Нови 85 случаи од 1.188 тестирања за COVID-19

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 1.188 тестирања, а регистрирани се 85 нови случаи на COVID-19.
Read more

75 години од нуклеарното бомбардирање на Нагасаки

Нагасаки, 9 август 2020 (МИА)  –  Во јапонскиот град Нагасаки беше одбележана 75-годишнина од американското нуклеарно бомбардирање во Втората светска војна.
Read more

Стојанов: Никој не знае до кога ќе трае КОВИД-от, но животот мора да тече

Скопје, 9 август 2020 (МИА) – COVID-19 ги напаѓа и старите и младите, и со коморбититети и без коморбидитети. Нема правило. Ова е сè уште нова инфекција за сите нас, ни треба повеќе време за да направиме релевантни статистики.
Read more

Интерес за купување нови станови има, но цените нема да паднат

Скопје, 9 август 2020 (МИА) – Интересот за купување станови кај граѓаните е континуиран.
Read more

Тешко повреден велосипедист во Скопје

Скопје, 9 август 2020 (МИА) – Р.Ш.(70) од Скопје синоќа е тешко повреден во сообраќајка што се случила на булеварот „Александар Македонски“.
Read more

Нов Зеланд: 100 денa без ниту еден локално пренесен случај на COVID-19

Нов Зеланд има 100 дена без ниту еден нов случај на локално пренесување на коронавирусот, но властите предупредуваат дека е рано да се релаксираат мерките.
Read more

Тешко повреден маж во синоќешното невреме во скопско

Скопје, 9 август 2020 (МИА) – Ј.С. (53) од скопското село Шишево синоќа бил тешко повреден откако врз него паднала металната капија од дворот на куќата.
Read more
play_arrow

Запалени автомобили на паркинг во Скопје

Скопје, 9 август 2020 (МИА) – Околу 9:10 часот утрово во СВР Скопје било пријавено дека на булеварот „АСНОМ“ на паркинг имало целосно опожарено патничко возило, потврдуваат од МВР за МИА и додаваат дека нема повредени.
Read more

Расте бројот на разводи и на просечната возраст за склучување прв брак

Скопје, 9  јули 2020 (МИА) – За 25 години природниот прираст во земјава се намалил од 15.736, на минус 601 лице, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.
Read more
реклама