Вести

play_arrow

Циклонот Јанос пустоши во Грција – двајца загинати, поплави и огромна штета

Двајца загинати, 619 спасени, уништени домови, поплавени улици, материјална штета, остави зад себе невремето предизвикано од циклонот Јанос во западниот и централниот дел на Грција, јави дописничката на МИА од Атина.
Read more
play_arrow

Почина најмоќната жена во САД, судијката Рут Бејдер Гинсбург

Судијката во американскиот Врховен суд Рут Бејдер Гинсбург почина синоќа на 87-годишна возраст.
Read more

Не стивнуваат реакциите на бугарскиот меморандум

Скопје, 19 септември 2020 (МИА) – Бугарскиот меморандум упатен до земјите-членки на ЕУ, со кој Софија го доведува во прашање македонскиот национален идентитет – македонскиот јазик го оквалификува како дијалект на бугарскиот, а македонската
Read more

Променливо облачно време со сончеви периоди

Скопје, 19 септември 2020 (МИА) – Времето во земјава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди почесто во северните делови и попладне.
Read more

Тачи го одликува Трамп со Орденот на слободата и го покани да го посети Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи му го додели на претседателот на САД, Доналд Трамп, највисокото државно одликување на Република Косово, Орденот на слободата и воедно го покани во најскоро време да ја посети земјата.
Read more
play_arrow

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Историското примирје на Израел со Обединетите Арапски Емирати одекна како земјотрес во мислиманскиот свет, а набрзо потоа следуваше и примирје со Бахреин.
Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според последните податоци, досега во светот се заразени вкупно 30.490.653 лица со коронавирусот COVID-19. Од нив, 952.228 пациенти починале, а 22.168.239 се излекувани.
Read more

Отказ за советник на екс министерот Чулев поради насилно и недолично однесување

По спроведената дисциплинска постапка од дисциплинска комисија, Министерството за внатрешни работи денеска му го откажа договорот за вработување на З.Ѓ.
Read more

Трамп сакал да го помилува Асанж во замена за информација за хакираните сервери

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се согласил да го помилува основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ако тој открие кој стои зад упадот во серверите на Демократската партија во 2016 година.
Read more

Во Струмица пријавен случај на обљуба врз малолетно машко дете

Во СВР Струмица е пријавен случај на обљуба врз малолетно машко дете од страна на 16-годишник. Случајот вчера го пријавила мајката на малолетното дете.
Read more

Нуредини: За менаџирање со отпадот веќе има проект планови, но тоа е комплексен и скап процес

Идејата е да се намали бројот на депониите и количината која се исфрла како отпад во истите. Во однос на отпадот, како држава имаме веќе проект планови, но тоа е комплексен и скап процес.
Read more

Путин: На руското оружје му нема рамно во светот

Руското оружје е пред странските модели и според некои карактеристики е единствено, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.
Read more
реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more