Вести

Нов скандал на Трамп: Не плаќал данок за 10 од изминатите 15 години

Американскиот претседател Доналд Трамп во 2016 и 2017 година – годината кога стана претседател и првата година во Белата куќа - платил само 750 долари данок, објави New York Times.
Read more
play_arrow

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Најмалку 23 загинати е тажниот епилог на новата војна што изби во светот, меѓу Азербејџан и Ерменија, околу спорната област Нагорно-Карабах.
Read more

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнуваа во Белата куќа

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека лидерите на Србија и Косово се прегрнувале во Белата куќа и дека било прекрасно да се видат во таа ситуација, кога постигнале договор за нормализирање на економските односи.
Read more

Кратово без активни случаи на COVID-19, најмногу во Скопје 684

Кратово е единствениот град во земјава во кој нема активни случаи на COVID-19. На дното на листата се и Демир Хисар со двајца и Крушево и Пехчево со по тројца активни.
Read more

Променливо облачно со пороен дожд и засилен ветер

Read more

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Во најавениот Викенд без ДДВ кој ќе се спроведе на 10, 11 и 12 октомври, граѓаните ќе може да купат домашни производи  и услуги до најмногу 30.000 денари, како и комјутери и ИТ опрема.
Read more

Мицкоски: Новиот пакет мерки нема донесе ништо добро, туку дополнително ќе ја продлабочи кризата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција истакна дека четвриот пакет на мерки за спас на економијата презентирани денеска од страна на Владата, не само што е задоцнет и нема да одговори соодветно на потребите н
Read more

На референдум Швајцарците одбија да се затворат кон ЕУ

Швајцарските гласачи на денешниот референдум го отфрлија предлогот на десницата да се прекине со слободното движење на работници меѓу Швајцарија и земјите на ЕУ.
Read more

Збунувачки тврдења од кавкаскиот конфликт: И двете страни победуваат

Азербејџанското Министерство за одбрана соопшти дека нивните вооружени сили зазеле голем број села и стратешки ридови во регионите Фузули и Џабраил, во непосредна близина на Нагорно-Карабах, додека ерменското Министерство вели дека уништил
Read more

Дневен корона биланс: 3 починати, 148 новозаразени и 65 излекувани

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на COVID-19.
Read more

Со велосипедизам, Крушево развива алтернативен туризам

Алтернативниот туризам е голем спас за туризмот во Крушево. Природните реткости, велосипедските патеки и оние кои се градат се голем потенцијал за туризмот во Крушево.
Read more

Казнети 528 лица за неносење на заштитна маска

Со засилени контроли продолжува трендот на казнување на непримерни и несовесни граѓани кои не носат заштитна маска на места каде може да се шири коронавирусот.  
Read more
реклама

Дали ви следува платежна картичка од четвртиот пакет мерки?

Read more

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Read more

Ова се сите Android телефони што поддржуваат безжично полнење

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more