Вежби коишто треба да ги избегнувате доколку иматe проблеми со срцето

Доколку имате проблеми со срцето, мора да внимавате во сите сфери од вашиот живот, особено во спортот бидејќи некои вежби можат да предизвикаат повеќе штета отколку корист на вашето здравје.

Сепак тоа не значи дека не треба да практикувате никаков тренинг. Всушност, со добар план за вежбање, може да го подобрите функционирањето на вашето срце, пишува Bright Side.

Вежби кои не треба да ги практикувате

Изометриски вежби – склекови, пленк, стомачни и мост

Тренинг со тегови – овој тип на тренинг ја зголемува слабата мускулна маса. Ова може да го зголеми крвниот притисок и да го ограничи кислородот во крвта.

Предупредување: Оние коишто имаат проблеми со срцевиот ритам и аортна стеноза, мора да бидат внимателни со физичките активности кои ги практикуваат.

Тренинг којшто може да го практикувате

Истегнување – со истегнувањето ќе постигнете подобра рамнотежа, подобро здравје на мускулите и зглобовите. Тука спаѓаат јога, истегнување и tai chi.

Аеробик – овој вид на тренинг го подобрува протокот на крв. Тука спаѓаат: брзо одење, аеробик во вода, џогирање и возење велосипед

Дополнителни совети

Секогаш бидете хидрирани

Пијте вода и кога не чувствувате жед, осовено во текот на топлите денови.

Одмарајте – не се оптеретувајте и земајте почест одмор.

Не вежбајте кога е премногу топло, ладно или влажно

Екстремните временски услови може да ја влошат циркулацијата во крвта на лош начин, отежнувајќи го дишењето и предизвикувајќи болка во градите.

Слушајте го вашето тело

Доколку сте уморни, доколку имате краток здив или екстремно се потите, најдобро е да престанете со вежбањето и да се одморите. Консултирајте се со вашиот лекар.

реклама

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Расте бројот на новозаразени во Грција и Албанија

Read more

Германија: Задолжителен ковид тест за сите кои влегуваат во земјата од високоризични региони

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фит

Здрав предизвик: Како да ја убиете зависноста од шеќер?

Read more

Дали јаболковиот оцет помага за слабеење?

Read more

Што треба да пиете ако сте го почнале процесот на слабеење?

Read more

Предлог за 10-минутно утринско вежбање

Read more

Магазин

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав предизвик: Како да ја убиете зависноста од шеќер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 локации во Шпанија кои мора да се посетат

Читај повеќе
  • play_arrow

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил од буквално 1 коњска сила

Читај повеќе

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Читај повеќе
  • play_arrow

Девојче спасено откако 24 часа минало под урнатините во Бејрут

Читај повеќе
  • filter

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Читај повеќе