Вежби коишто треба да ги избегнувате доколку иматe проблеми со срцето

Доколку имате проблеми со срцето, мора да внимавате во сите сфери од вашиот живот, особено во спортот бидејќи некои вежби можат да предизвикаат повеќе штета отколку корист на вашето здравје.

Сепак тоа не значи дека не треба да практикувате никаков тренинг. Всушност, со добар план за вежбање, може да го подобрите функционирањето на вашето срце, пишува Bright Side.

Вежби кои не треба да ги практикувате

Изометриски вежби – склекови, пленк, стомачни и мост

Тренинг со тегови – овој тип на тренинг ја зголемува слабата мускулна маса. Ова може да го зголеми крвниот притисок и да го ограничи кислородот во крвта.

Предупредување: Оние коишто имаат проблеми со срцевиот ритам и аортна стеноза, мора да бидат внимателни со физичките активности кои ги практикуваат.

Тренинг којшто може да го практикувате

Истегнување – со истегнувањето ќе постигнете подобра рамнотежа, подобро здравје на мускулите и зглобовите. Тука спаѓаат јога, истегнување и tai chi.

Аеробик – овој вид на тренинг го подобрува протокот на крв. Тука спаѓаат: брзо одење, аеробик во вода, џогирање и возење велосипед

Дополнителни совети

Секогаш бидете хидрирани

Пијте вода и кога не чувствувате жед, осовено во текот на топлите денови.

Одмарајте – не се оптеретувајте и земајте почест одмор.

Не вежбајте кога е премногу топло, ладно или влажно

Екстремните временски услови може да ја влошат циркулацијата во крвта на лош начин, отежнувајќи го дишењето и предизвикувајќи болка во градите.

Слушајте го вашето тело

Доколку сте уморни, доколку имате краток здив или екстремно се потите, најдобро е да престанете со вежбањето и да се одморите. Консултирајте се со вашиот лекар.

реклама

„La Casa de Papel“ добива петта и шеста сезона

Read more

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Read more

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Read more

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Фит

Тренинг за мажи: 9 вежби за цврст и подигнат задник

Read more

Домашен тренинг: Кардио вежби за ефективно слабеење

Read more

Лесни вежби за истегнување на телото

Read more

Побрзо се слабее ако секогаш вежбате во исто време

Read more

Магазин

  • play_arrow

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Читај повеќе
  • filter

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Читај повеќе

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Читај повеќе

Домашен сок од јагоди

Читај повеќе
  • play_arrow

Брз киш со готово лиснато тесто

Читај повеќе

Патување во пандемија: Кои земји бараат негативен тест и карантин, а кои не?

Читај повеќе