Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Хабиб Нурмагомедов вчера го шокира светот откако по победата над Џастин Гејџи најави дека ќе се повлече од борбите. Одлуката ја донесе по барање на мајка му, а една од причините за заминување во пензија е и смртта на неговиот татко, кој му беше тренер и многу важна личност во неговиот живот.

Многу малку се знае за приватниот живот на Дагестанецот, а најмалку се знае за неговата сопруга, со која има три деца.

Вистинско освежување на социјалните мрежи е снимката која повторно стана актуелна за Нурмагомедов, стара 23 година. На неа го гледаме 9-годишниот Хабиб како се бори со мечка. Да, со мечка. Тоа се почетоците на борачот кој вчера победи со резултат од 29-0.

Со победата над Американецот, Хабиб ја заврши кариерата со четири појаси на УФЦ шампион и се прости од рингот.

„Ветив дека ова ќе ми биде последна борба. Морам да си го одржам зборот“, изјави Хабиб вчера во Абу Даби.

Нам ни останува да се потсетиме како се челичеше овој неверојатен млад човек.

URL
реклама

Најскапиот руски автомобил се распродаде за само неколку дена

Read more

Нови протоколи за работа за кафетериите и рестораните

Read more

Која е новинарката што го збуни Путин?

Read more

Претставени очила кои го прекриваат целото лице, би ги носеле ли?

Read more

Останати спортови

Во античка Олимпија запален олимпискиот оган за ЗОИ Пекинг 2022

Read more

Мекгрегор објави навреди кон Хабиб, па го избриша твитот

Read more

Приведен сопругот на убиената атлетичарка Тироп

Read more

Мекгрегор објави фотографија со џоинт: Побогат сум од цел УФЦ

Read more
 

Спорт

Австралија: За Новак важат истите правила како за сите

Читај повеќе

Незапирливиот Салах: 9 натпревари во низа дава гол и руши рекорди

Читај повеќе

Повеќе од 12 европски репрезентации сакаат да ја напуштат ФИФА

Читај повеќе
  • play_arrow

Симeоне објасни зошто „ја здувна“ наместо да се поздрави со Клоп

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна НБА сезоната: Адетокунбо и Кари го одбележаа стартот

Читај повеќе

Што јадат фудбалерите пред и по натпревар?

Читај повеќе

Над две третини од фудбалерите во Премиер лига се вакцинирани

Читај повеќе

Куман пред дуелот во ЛШ: Мораме да победиме

Читај повеќе

Агуеро одбил да ја земе десетката на Меси

Читај повеќе