Останато

play_arrow

Дронска прошетка низ уништениот град Таиз

Неколкугодишната војна во Јемен остави последици по тамошните градови. Каква е ситуацијата во ова арапска држава покажува оваа снимка од градот Таиз.
Read more
play_arrow

Како солзавецот стана „омилено оружје“ на американските полицајци?

Средството за разбивање протести познато како „солзавец“ било употребено во 100 градови низ САД од крајот на мај наваму, откако почнаа немирите и протестите против расизмот и полициската бруталност, поттикнати од убиството на Афроамериканецот Џорџ
Read more
play_arrow

Апокалипса во Мексико: Песочна бура проголта град

Милионскиот град Тореон го зафати песочна бура, низ улиците на градот изгледаше како сцена од хорор филм.
Read more
play_arrow

Ајфеловата кула повторно отворена за посетители

Едно од најпопуларните туристички знаменитости во светот, Ајфеловата кула во Париз, повторно е отворена за посета после тримесечен локдаун поради пандемијата со коронавирусот.
Read more
play_arrow

Помина првиот автомобил по новиот мост во Џенова

Откако пред две години се урна мостот Моранди во пристанишниот град Џенова, Италијанците на негово место веќе изградија нов, огромен и модерен мост.
Read more
play_arrow

На крајот на светот: Светилникот Анива

Напуштениот светилник на островот Сахалин изгледа како од некој филм и како да се наоѓа на крајот на светот.
Read more
play_arrow

По 87 години желката Диего се врати дома

Најпозната џиновска желка во светот конечно се врати дома, на архипелагот Галапагос.
Read more
play_arrow

Како Москва се подготвува за воената парада среде пандемија?

Москва интензивно се подготвува за одржување на воената парада за Денот на победата што беше презакажана за 24 јуни.
Read more
play_arrow

Како изумира еден јазик?

Сигурно некогаш сте се запрашале како латинскиот јазик изумрел. Јазик на една огромна империја, а денес живее само на сила во Ватикан.
Read more
play_arrow

Која е разликата помеѓу лате и капучино?

И двете се прават со иста доза на еспресо, се става млеко и тоа во иста големина на чаша. Епа тогаш која е разликата?
Read more
play_arrow

Патки во фамилијарна прошетка по Вардар

Деновиве во водите на реката Вардар кај населбата Јане Сандански во Аеродром може да се забележат фамилија на мајка патка и неколку мали патчиња како уживаат по брзата вода.
Read more
play_arrow

Вирален хит: Борба меѓу два алигатора во Јужна Каролина

Снимка од борба меѓу два алигатора на голф терен во Јужна Каролина стана вирална на социјалните мрежи.
Read more
реклама

Кој го вооружува Хамас?

Read more

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола“?

Read more

Контроверзниот еротски филм „365 Days “ сепак ќе добие уште две продолженија

Read more

Како ќе изгледа фабриката за вакцини во Србија?

Read more