Виџетот за сообраќај во близина наскоро доаѓа на Google Maps

Апликацијата Maps на Google за уредите со Android наскоро ќе добие корисна нова функција.

Станува збор за новиот виџет Nearby Traffic, кој корисниците на Android ќе го добијат во наредните недели. Овој додаток ќе им обезбеди на корисниците информации за состојбата во сообраќајот во нивната непосредна област и ќе биде прикажан на почетниот екран на Android. Корисниците ќе можат да го проверуваат сообраќајот околу нивната локација со едноставно допирање на виџетот без да ја стартуваат апликацијата Google Maps. Зумирањето ќе биде можно и благодарение на специјалните копчиња.

Google го покажа изгледот на виџетот кој се појавува во големина 2x2.

Виџетот ќе прикажува мапа со јасно означена моментална локација како сина точка во центарот на виџетот. Засега не е познато дали виџетот може ќе да се зголемува или не.

Google претходно објави дека Google Maps ќе ја пресметува цената на патарините на дадена рута за патување. Оваа функција беше најавена во април, а сега им се дава на првите корисници во Индија, Индонезија, Јапонија и САД, а се очекува и во други земји. Корисниците ќе можат да ги дознаат цените на патарините пред почетокот на патувањето, а ќе имаат и можност да изберат рути без патарина.

Тагови
реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Софтвер

Google сè уште нема решение за ажурирањето на Android

Read more

WhatsApp воведе нови опции за поголема приватност на корисниците

Read more

Што е madware и како да се заштитите од него?

Read more

Instagram ќе тестира високи фотографии како Reels

Read more
 

Гик

Зошто новиот USB Rubber Ducky е опасен за вашиот компјутер?

Читај повеќе

7 факти кои можеби не сте ги знаеле за симболот на Студената војна

Читај повеќе

Нуклеарна војна би предизвикала глобален глад и смрт на милијарди луѓе

Читај повеќе

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Читај повеќе

Маск нуди 25.000 долари за хакирање на Starlink

Читај повеќе

Зошто Илон Маск сака да изгради самоодржлив град на Марс?

Читај повеќе

Русија откри како ќе изгледа новата вселенска станица

Читај повеќе

OnePlus наскоро ќе го претстави својот прв телефон на преклопување

Читај повеќе

Змијолики роботи би можеле да се користат во операции за спасување животи

Читај повеќе