Виетнам ќе купи руска вакцина против COVID-19

Виетнамското Министерство за здравство се регистрираше за набавка на руската вакцина против COVID-19, соопшти денеска државната телевизија.

„Виетнамското Министерство за здравство се регистрираше за руската вакцина против COVID-19. Во меѓувреме, Виетнам ќе продолжи да работи на развивање на своја вакцина“, објави државната телевизија.

Министерството не соопшти колку дози од вакцината нарачале или кога очекува вакцината да биде доставена. Минатиот месец, Министерството објави дека сопствена вакцина очекува до крајот на 2021 година.

Повеќето западни земји со скептицизам гледаат на руската вакцина, бидејќи таа не ја мина третата фаза на испитување, што значи масовно тестирање. 

реклама

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Read more

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Read more

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Read more

Вакцината против корона ќе ве направи геј – штетно и бизарно тврдење на израелски рабин

Read more

Свет

Повеќе од 70 милиони излекувани пациенти од COVID-19 во светот

Read more

Pfizer испорачува двојно помалку вакцини, Европа незадоволна

Read more

Во Италија уапсени 50 луѓе поради Ндрангета, истрага и против политичари

Read more

Во пожар во дом за стари лица во Харков загинаа најмалку 15 луѓе

Read more
 

Вести

Повеќе од 70 милиони излекувани пациенти од COVID-19 во светот

Читај повеќе

Pfizer испорачува двојно помалку вакцини, Европа незадоволна

Читај повеќе

Филипче: Државата има капацитет да спроведе попис во време на пандемија

Читај повеќе

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Читај повеќе

Без струја утре делови од Карпош, Чаир, Драчево и Долно Соње, без вода населбата Усје

Читај повеќе

Во Италија уапсени 50 луѓе поради Ндрангета, истрага и против политичари

Читај повеќе

Приведени две лица барани со потерница за издржување затворска казна

Читај повеќе

Нови 356 случаи, 15 починати и 587 оздравени

Читај повеќе

Фетаи не отстапи од обвинението за тероризам на завршниот збор за случајот „Монструм

Читај повеќе