Виктор Троицки позитивен на коронавирус

Виктор Троицки стана третиот тенисер заразен со коронавирус по играњето на контроверзниот Адриа Тур на Новак Ѓоковиќ.

Славниот тенисер сега од сите страни се соочува со осуди откако организираше хуманитарен настан кој се одржа во Србија и Хрватска во последните два викенди. Турнирот се одржа во Белград и Задар, каде тенисерите беа фотографирани како заедно играат кошарка и танцуваат без да ги почитуваат мерките за социјална дистанца.

Григор Димитров, Борна Чориќ и сега Троицки се позитивни на коронавирусот откако учествуваа во настанот. Троицки откри дека е заразена и неговата бремена сопруга.

„Вистина е, јас и сопругата сме позитивни на вирусот. Таа се тестираше во петокот, а јас и ќерката во неделата откако дознавме дека е позитивна сопругата. Мојата ќерка не е позитивна, само јас и сопругата“, им откри Троицки на медиумите.

Резултатите на тестирањето на Ѓоковиќ се очекуваат денеска по што тој ќе се обрати до јавноста.

Австралискиот тенисер Ник Кирјос вчера ја осуди одлуката на Ѓоковиќ за одржување хуманитарен настан, без почитување на протоколите.

„Ова не е шега“, им порача тој на колегите.

реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Тенис

Федерер: Мислам дека 90 отсто од тенисерите се задоволни од прекинувањето на сезоната

Read more

Ник Кириос ќе го пропушти УС Опен

Read more

Барти ќе го пропушти УС Опен

Read more

АТП со важна промена во системот за рангирање

Read more

Спорт

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Читај повеќе

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона донесе бразилски вундеркинд со 300 милиони откупна клаузула

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер, Манчестер, Копенхаген и Шахтар обезбедија четврфинале во ЛЕ

Читај повеќе

Федерер: Мислам дека 90 отсто од тенисерите се задоволни од прекинувањето на сезоната

Читај повеќе

Нејмар ја отпиша Барсa: Ги доживувам моите најдобри моменти во ПСЖ

Читај повеќе

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Меси со порака полна почит до пензионираниот Касиљас

Читај повеќе

Хандановиќ: Во Лига Европа сакаме да одиме до крај

Читај повеќе