Винс Картер објави дека заминува во пензија

По 22 години играње во НБА, Винс Картер откри дека прекинатава сезона му е последна бидејќи заминува во заслужена пензија.

Винс оваа новина јавно ја откри во гостувањето на „Winging It With Vince Carter“ подкастот на The Ringer.

Картер пензијата ја најави уште лани кога при потпишувањето на новиот едногодишен договор со Атланта Хокс кога рече дена планира сезоната 2019/20 да му биде последна.

Откако сезоната се прекина на 11 март, 43-годишниот Картер досега молчеше, што подгреа надеж кај фановите дека можеби ќе се реши да одигра уште една сезона.

Роден на Флорида, Картер кариерата во НБА ја почна во 1998 година во Торонто Репторс иако беше драфтуван од Голден Стејт Вориор, кои потоа направија трампа со Канаѓаните. Во Торонто настапуваше 6 сезони, а потоа играше уште и за Њу Џерси Нетс, Орландо Меџик, Феникс Санс, Далас Маверикс, Мемфис Гризлис и Сакраменто Кингс, пред во 2018 да дојде во Атланта.

реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Read more

Кошарка

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Read more

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Read more

Дончиќ постави рекорд за неверојатен трипл-дабл

Read more

Прв пат по 10 години Лејкерс најдобри на Западот

Read more

Спорт

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Читај повеќе

Викендов почнува 30. сезона во македонската фудбалска лига

Читај повеќе

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Читај повеќе

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Читај повеќе
  • play_arrow

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Читај повеќе

Премиер лигата се враќа на три измени

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Читај повеќе

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Читај повеќе

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Читај повеќе