Виолетов рај - смуди што го чисти телото од лоши бактерии

За здрав организам важно е да внесувате балансирана количина на кисели и алкални намирници во вашата исхрана. Современата исхрана главно се состои од храна што создава киселини во телото.

„Виолетов рај“ е смуди што ќе ви помогне да ја намалите киселоста и да го исчистите телото од лошите бактерии.

Ова смуди од сирови состојки се препорачува да се испие навечер за да има телото доволно време да ги свари.

Комбинацијата на состојки му дава прекрасна арома и вкус на овој  рајски напиток со кралска виолетова  боја.

За подготовка на овој пијалак најважно е овошјето да е зрело. Ако користите органски намирници нема потреба да ги лупите.

Потребни состојки:

¼ мала црвена зелка

1 мал корен од анасон

200 грама боровинки

1 лимон

Подготовка:

Црвената зелка исечете ја на крупни парчиња и ставете ја во блендер. Коренот од анасон исечете го на четвртини и додадете го на сокот од зелка, а потоа додадете ги и боровинките.

Блендирајте додека не добиете изедначена смеса. Додадете лимон по вкус.

Добро промешајте и испијте го свежо.

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Рецепти

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Read more

Идеја за ручек: Пилешко со 4 сирења

Read more

Палента со сос од печурки - супер предлог за ручек

Read more
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе