Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Virgin Galactic е најпознат по развој на услуги на комерцијални летови кои туристите ќе ги превезуваат до работ на вселената со цел за неколку минути да искусат бестежинска состојба.

Но, компанијата на Ричард Бренсон има и планови за интерконтинентални летови кои би ја продолжиле традицијата на суперсоничниот авион Concorde кој последен пат превезуваше патници од Европа до Америка во 2003 година.

Инженерите од Virgin Galactic се здружија со познатиот автомобилски произведувач Rolls-Royce и заедно го претставија првиот дизајн на авионот Mach 3 кој ќе може да превезува патници со тројно поголема брзина од звукот и ќе лета на висина од 18,300 метри. Ќе може да превезува меѓу 9 и 19 патници. Би патувал со брзина од 3.704 километри на час.

По претставувањето на фазата на концептот наречен Mission Concept Review инженерите добија зелено светло од бројни експерти од аеронаутиката, вклучително и од претставници на НАСА.

Со тоа проектот премина во следната фаза на развој.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Read more

Живот

Шокантна трансформација на актер пред и по негово отрезнување

Read more

Топ 10 европски градови кои треба да ги посетите кога ќе се отворат границите

Read more

Поранешна манекенка го обвини Доналд Трамп за сексуално вознемирување

Read more

Три хороскопски знаци кои најлесно простуваат

Read more

Магазин

Светските лидери и нивните бизарни идеи за заштита од коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Читај повеќе
  • play_arrow

Маче за првпат го гледа својот одраз во огледало - реакцијата е урнебесна

Читај повеќе
  • play_arrow

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Шпагети со зеленчук и пармезан

Читај повеќе

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Читај повеќе

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Читај повеќе

Идеја за појадок: Ролнички со цимет

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Читај повеќе