Вистински Бетмобил: Bugatti Bolide „лета“ со 500 на саат

Како што соопштија од Bugatti минатата недела, од нивната фабрика пристигнува фантастичен автомобил.

На прв поглед, се чини дека новиот Bugatti наречен Bolide е нешто што најмногу наликува на Бетмобил, а само звукот на моторот е посебна приказна...

На патеката Пол Рикард во Франција, каде обично се одржуваат трки во Формула 1, можевме да видиме и како изгледа маскираниот Bugatti Bolide, а сега истиот хиперавтомобил ја чека светската премиера.

Bugatti Bolide е тркачки модел кој работи со 8,0-литарски квад-турбо W16 мотор со 1177 kW/1600 КС и 1361 kW/1850 КС и максимален вртежен момент од 1850 Nm кога се користи 110-октанско тркачко гориво.

Верувале или не, Bugatti Bolide тежи само 1.240 килограми.

Од 0 до 100 км/ч Bugatti Bolide стигнува за 2,17 секунди, до 200 км/ч за 4,36 секунди, до 300 км/ч за 7,37 секунди, до 400 км/ч за 12,08 секунди, а забрзува до 500 км/ч за 20,16 секунди.

Според најавите, максималната брзина е над 500 километри на час!

Bugatti Bolide е широк 1.990 мм, висок е само 995 мм, а меѓуосовинското растојание е 2.750 мм.

Remote video URL
Тагови
реклама

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Read more

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Read more

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Read more

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Read more

Авто новости

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Read more

Audi го претстави моделот SQ5 Sportback TDI за европскиот пазар

Read more

Ново правило за сопствениците на возила со странски таблички

Read more

Bugatti има нов „ѕвер“ - Chiron Sport Les Légendes du Ciel

Read more

Автомобили

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Читај повеќе
  • filter

Audi го претстави моделот SQ5 Sportback TDI за европскиот пазар

Читај повеќе

Ново правило за сопствениците на возила со странски таблички

Читај повеќе
  • filter

Bugatti има нов „ѕвер“ - Chiron Sport Les Légendes du Ciel

Читај повеќе
  • play_arrow

Приказната за еден футуристички автомобил: Како Ferrari Modulo го освои светот?

Читај повеќе

Hyundai го најави Bayon, новиот мал кросовер

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Audi TTS Competition Plus

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla Model X хакиран и украден за минута

Читај повеќе

Познато кога ќе дебитираат Porsche Macan Electric и Audi Q5 E-Tron

Читај повеќе