Витамин кој ќе ви помогне да имате рамен стомак

М.С.
/ 25.11.2021 / 15:59

Сите сме свесни дека мастите на стомакот се таложат поради прејадување и недоволна физичка активност. Но, научниците тврдат дека ова може да биде предизвикано и поради недостаток на витамини. Ако не можете да се ослободите од салото на стомакот дури и кога внимавате на исхраната и вежбате редовно, најверојатно ви недостасува витамин Д.

Студиите покажаа дека луѓето кои имаат вишок сало на стомакот имаат недостаток на витамин Д. Овој витамин е важен во борбата против остеопороза и го подобрува расположението, исто така е потребен за слабеење односно за топење од салото на стомакот.

Витаминот Д најдобро се внесува во летен период, а во зимските месеци треба да пиете суплементи бидејќи овој витамин го нема во многу видови на храна. Единствениот начин да утврдите дали имате недостаток е да направите лабораториско тестирање.

Ако ви недостасува витамин Д, освен сало на стомакот ќе имате и проблеми со имунитет, депресија, анксиозност, хроничен умор, губење на коса како и болки во мускулите.

За да го избегнете сето ова, погрижете се во летниот период да бидете на сонце и да јадете многу јајца, печурки, риба и да пиете млеко. Пред да пиете витамин Д посоветувајте се со вашиот лекар.

реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Фит

Зошто ригорозните диети не успеваат на долг рок?

Read more

Фокусирајте се на нозете: 12 минути ефикасни вежби за слабеење

Read more

Брзината на пешачење е поврзана со ризикот од срцева слабост

Read more

23 минути зимска јога за опуштање и слабеење

Read more
 

Магазин

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Читај повеќе

Што треба да прашате на интервју за работа?

Читај повеќе

Девет реченици кои не смеете да ги изговорите кога раскинувате

Читај повеќе

Зошто ригорозните диети не успеваат на долг рок?

Читај повеќе

Топло или ладно кафе – кое е поздраво?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Која е најчестата причина за расправија во врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фокусирајте се на нозете: 12 минути ефикасни вежби за слабеење

Читај повеќе