Vivo X90 и X90 Pro пристигнаа на меѓународниот пазар

Компанијата Vivo во ноември ги претстави во Кина водечките модели X90 и X90 Pro, кои конечно пристигнаа на меѓународниот пазар, а тоа значи дека новата серија Samsung Galaxy S23 доби силна конкуренција.

X90 Pro е помоќен уред од X90, со заоблен дисплеј од 6,78 инчи со стапка на освежување од 120 Hz, а се напојува со комбинација на MediaTek Dimensity 9200 и Vivo V2 процесор. Доби и до 12 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија.

V90 PRO се напојува со батерија од 4.870 mAh со поддршка за жично полнење од 120 W и безжично полнење од 50 W. Мобилниот телефон најмногу ќе се полни во „балансиран“ режим, што е доста брзо, па батеријата ќе се полни од 1 до 100% капацитет за 29 минути. Меѓутоа, доколку е потребна поголема брзина на полнење, можно е да се избере брзо полнење, во тој случај батеријата се полни од 1 до 50% капацитет за 8 минути и 10 секунди.

X90 Pro има интересни камери сместени во масивен кружен модул на задната страна. Има главна камера ZEISS од 50 MP, портрет камера од 50 и широка камера од 12 MP. Наместо оптичкиот зум на Samsung, Vivo се фокусираше на портрети. Главната камера е доста добра и користи 1-инчен сензор IMX989 на Sony. Напред, селфи камерата од 32 MP е сместена во централизиран дупкаст зарез.

Уредот е отпорен на вода и прашина според стандардот IP68, има двојни стерео звучници и систем за течно ладење. Задниот панел е обложен со црна веганска кожа, што го прави да се издвојува во морето од уреди со стаклени задни панели.

X90 има исти димензии и ги дели повеќето спецификации со моделот X90 Pro вклучувајќи го екранот, процесорот и батеријата, но во овој случај нема безжично полнење. Главната разлика е во помалку моќната камера, бидејќи портретната камера од 12 MP го замени сензорот од 50 MP. Овој модел има стаклена задна плоча и доаѓа во Breeze сина и Asteroid црна боја.

Двата паметни телефони користат софтвер Vivo Funtouch OS 13, кој се базира на Android 13.

Vivo X90 Pro ќе биде достапен во Азија и Европа, додека X90 е резервиран за азиските пазари.

Тагови
реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Мобилни

Што да направите ако го изгубите или ви го украдат телефонот?

Read more

Колку би можело да чини iPhone 15?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Apple подготвува промена за iPhone 15 Pro од која многумина стравуваат

Read more
 

Гик

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Читај повеќе
  • filter

Јапонски лендер испрати одлична фотографија од орбитата на Месечината

Читај повеќе

Пет планети ќе парадираат на небото неделава: Редок феномен ќе биде видлив од Земјата

Читај повеќе
  • filter

Oткриени повеќе од 2.000 мумифицирани глави на овни во чест на најмоќниот фараон

Читај повеќе

Ватикан ѝ врати на Грција делови од Партенон стари повеќе од 2.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Electric Dream - графиката никогаш не изгледала толку реално

Читај повеќе

Нови изуми носат нови ветришта: Ќе можеме ли да ја одложиме смртта со помош на технологијата?

Читај повеќе

Бил Гејтс загрижен за вештачката интелигенција

Читај повеќе

Руска компанија претстави конкурент на ChatGPT

Читај повеќе