Влијанието на Шекспир врз англискиот јазик

Користејќи го англискиот јазик секојдневно употребуваме зборови и идиоми кои не сме свесни дека ги употребуваме благодарение на Вилијам Шекспир.

Доколку читате оригинално дело на Шекспир, тешко дека многу ќе разберете од него. Англискиот во неговото време бил доста поинаков, но токму Шекспир има голема улога во мутацијата на денешниот англиски благодарение на своите 38 драми и 150 поеми.

Според истражувањата, Шекспир создал, или популаризирал, околу 1.700 зборови кои денес се употребуваат во англискиот јазик.

реклама

Чек дис аут

Мисисипи ќе го менува знамето поради поврзаност со ропство

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Фејл компилација: Нарачуваш едно, добиваш друго

Read more

Науката го објасни начинот на движење на летечката змија

Read more

Нови видеа

play_arrow

Без шеќер, без млеко: Разладете се со овошно сорбе

Read more
play_arrow

Три чекори до послаби и затегнати нозе

Read more
play_arrow

Како солзавецот стана „омилено оружје“ на американските полицајци?

Read more
play_arrow

Голот на Роналдо против Џеноа со брзина од 105 километри на час

Read more
play_arrow

National Geographic со дрон сними документарец за Монт Еверест

Read more
play_arrow

Домашен сладолед на четири начини

Read more
play_arrow

Погледнете го трејлерот за „Cursed“ - новата серија на Netflix

Read more
play_arrow

Неверојатен тајмлапс: Движењето на Сонцето во текот на 10 години

Read more
play_arrow

Колку кардио е потребно за да се стопат наслагите околу стомакот?

Read more
play_arrow

Аргентинците измислија бесконтактен фудбал

Read more
play_arrow

Италија: Нуркачи спасија кит заплеткан во рибарска мрежа

Read more
play_arrow

Што ќе се случи доколку пешачиме секој ден?

Read more