ВМРО-ДПМНЕ со протест пред МНР бара да се соопшти за што се преговара

ВМРО-ДПМНЕ попладнево ги продолжи протестите, според донесената одлука на Извршниот комитет на партијата во саботата во Битола, да протестираат денеска и утре од 17 до 19 часот. За разлика од минатата недела кога беа блокирани крстосници во центарот на Скопје, раководството, членови и симпатизери на партијата протестираат пред Министерството за надворешни работи.

Протестот се одржува во пресрет на седницата на собраниската Комисија за надворешна политика, закажана за в среда во 15 часот. Со неа претседава Антонио Милошоски, а шефот на дипломатијата Бујар Османи соопшти дека ќе одговори на барањето на опозицијата да присуствува и да реферира по единствената точка од дневниот ред – Разгледување на прашањето за почеток на пристапните преговори со ЕУ за време на португалското претседателство, а во контекст на Договорот за добрососедство, пријателство и соработка со Бугарија.

Опозициската партија од МНР и Владата бара да биде објавено за што конкретно се преговара за добивање датум за почеток на преговори со ЕУ, во пресрет на португалското претседателство. Нивниот став е дека не прифаќаат ниту дел од декларацијата  донесена во Парламентот на Бугарија во октомври 2019 година да биде дел од преговорите кои деновиве се водат интензивно.

-Од седницата в среда бараме конкретни информации од министерот Османи, да го сослушаме и да видиме што има да ни каже нам, како претставници на народот во тој парламент, околу тоа за што и како преговараат. Според Устав, Македонија е независна и суверена држава и секој што ќе се одлучи ова да го прекрши, односно ќе се обиде за дел од таа декларација на Бугарија, ќе значи дека го нарушува Уставот и за тоа еден ден секако ќе одговара, изјави на протестот пратеничката Дафина Стојановска.

Дали и по комисиската седница в среда ВМРО-ДПМНЕ ќе ги продолжи протестите, таа рече дека останува да одлучат откако седницата ќе се одржи и тогаш ќе го соопштат ставот.

реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Илон Маск: Земјата е пред колапс, потребни се луѓе за Марс

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Македонија

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more

Од понеделник пријавување за вакцинирање против КОВИД во домашни услови

Read more

Нови 37 случаи на COVID-19, нема починати

Read more

Повторно топол бран, од средината на следната недела до 41 степен

Read more
 

Вести

Повторно протести во Франција против здравствениот пасош и вакцинацијата

Читај повеќе

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Читај повеќе

Топ 10 најубави плажи во светот

Читај повеќе

Во Сибир беснеат повеќе од 220 шумски пожари

Читај повеќе

Од понеделник пријавување за вакцинирање против КОВИД во домашни услови

Читај повеќе

Нови 37 случаи на COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Илјадници Австралијци на протест поради рестриктивните мерки

Читај повеќе

Повторно топол бран, од средината на следната недела до 41 степен

Читај повеќе

Казнети и исклучени од сообраќај 91 пијан возач

Читај повеќе