ВМРО-ДПМНЕ: Владата нема ниту една инвестиција, а се задолжува со 600 милиони евра еврообврзница

„Владата нема ниту една инвестиција, а се задолжува со 600 милиони евра еврообврзница за да краде, во исто време блокира општински обврзници идеа на ВМРО-ДПМНЕ за реализација на проекти", велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Вчера владата се задолжи 600 милиони евра, со камата од енормни 6.5%. Рокот на отплата е 4 години, и со тоа се гледа дека оваа обврзница е само за покривање на дупките во буџетот направени од крадење, но и за нови манипулации со јавните финансии. СДС откако се на власт до сега го зголемиле јавниот долг за 65%, односно од нешто на 4.7 милијарди на 7.7 милијарди евра, а притоа немаат направено ниту една инвестиција, ниту еден нов автопат, пат, аеродром, железничка линија или друг капитален проект, парите ги нема, а никој не знае на што се потрошени. Наспроти инвестиции, секој ден гледаме милионски тендери и фирми блиски до власта кои се јавуваат како изведувачи на истите, парите се трошат, а резултат нема. Спротивната страна на СДС е ВМРО-ДПМНЕ и сосема поинаков пристап кон јавните финансии. Имено градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ со цел зголемена реализација на проекти пристапија кон метод на издавање на општински обврзници, како граѓаните и фирмите ќе можат да финансиираат проект во нивната локална заедница, а притоа во периодот на исплата да земаат и камата. Секој граѓанин ќе знае за што ги дава неговите пари, наместо со СДС, кога се задолжуваат милијарди, народот не знае за што, а утре треба да враќа, без да има бенефит од тоа. Владата уплашена од фактот дека со реализација на општинските обврзници градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ ќе реализираат многу повеќе од тоа што е ветено и тоа во пократок рок, ги кочи обврзниците", с евели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

 

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Македонија

Се прават анализи кои цени можат да се ограничат, без да има дисбаланс на пазарот

Read more

Ковачевски ја повика Бугарија да ги почитува пресудите на Судот за човекови права во Стразбур

Read more

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Read more

Без вода населба Пролет

Read more
 

Вести

Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра, претреси во Арачиново, приведени двајца дилери

Читај повеќе

Се прават анализи кои цени можат да се ограничат, без да има дисбаланс на пазарот

Читај повеќе

Поскапе патарината во Србија

Читај повеќе

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Читај повеќе

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски ја повика Бугарија да ги почитува пресудите на Судот за човекови права во Стразбур

Читај повеќе

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Читај повеќе

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Читај повеќе

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Читај повеќе