Внимателно избирајте облека со детали: 5 дезени што прават да изгледате постаро

Ако сакате да носите облека на која има детали, веројатно знаете дека треба внимателно да ги комбинирате за да не претераат и да создадат несакан ефект. Доколку не сакате да оставите впечаток на постара личност, важно е да ги избегнувате овие модели.

Како што објави Best Life, стилистите го споделија мислењето дека е подобро да се избегнуваат овие 5 дезени.

Апстрактни форми

Апстрактните форми најдобро се препознаваат кога ќе ги видите. Тие обично се посветли во боја и имаат некои необични форми. Стилистката Елизабет Косич вели да ги избегнувате. Ако облечете долг фустан со оваа шема, тој лесно може да стане единственото нешто што луѓето го забележуваат кај вас.

„Едноставно кажано, ултрамодерната естетика прави зрелата личност да изгледа како да се труди премногу. Апстрактните мотиви, исто така, имаат тенденција да бидат смели по форма, размер и боја, што брзо го совладува и 'дави' оној што гИ носи“, објасни таа.

Ditsy шема

Моделот Ditsy се карактеризира со случајно расфрлани ситни цветови. Обично овој дезен се користи за фустани и блузи, а често можеме да го најдеме и на чаршафи, навлаки за перници и ќебиња. Според Косич, оваа шема не изгледа соодветно на луѓе постари од 25 години и остава впечаток на незрели. Ако сте љубител на цвеќиња, изберете дезен со средна големина.

Геометриски форми

Овие модели се генерално големи и светли. Како што старееме, нашиот контраст омекнува, што го отежнува носењето задебелени обрасци како геометриски форми. Впечатливите форми и агли, исто така, може да изгледаат премногу груби, а паровите на бои често се поинтензивни и со повисок контраст од нашите.

Големи цветови

Стилистката Јениа Ернандес Фонсека вели дека слично на микро-цветните мотиви, цветовите со долеми димензии исто така можат да имаат ефект на стареење, а тоа особено се однесува на дезени со таканаречена винтиџ естетика.

„Големите цветови можат да создадат преполн визуелен ефект, кој може да изгледа застарен. Исто така, големите цветни дезени проектираат поконзервативна или традиционална слика, што може да направи да изгледате постаро“, истакнува таа.

Барокни модели

Gucci и Versace ги направија барокните принтови популарни, но можете да ги најдете и кај други брендови. Ернандес Фонсека објаснува дека барокните модели се премногу украсени и надмоќни, особено со повторувачки шари.

Тагови
реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

Стил

Внимателно избирајте облека со детали: 5 дезени што прават да изгледате постаро

Read more

Сензационално издание на шведската убавица Елса во Кан

Read more

Наоми Кембел во Кан блесна во фустан што првпат го носеше во 1996 година

Read more

Мет Гала 2024: Кој ја погоди, а кој ја промаши темата?

Read more
 

Магазин

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Читај повеќе

Внимавајте на овој тивок симптом на топлотен удар за кој можеби не сте знаеле

Читај повеќе

Зошто некои мажи не ги завршуваат долгите врски со брак?

Читај повеќе

Што ако претерате со јадење сладолед?

Читај повеќе

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Читај повеќе

Лекови со кои треба да бидете внимателни на топло време

Читај повеќе
  • filter

Мистериозен монолит се појави во пустина во САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 15 најнеобични инженерски проекти

Читај повеќе
Правило на 5 минути за решавање расправии

Како се решаваат расправии во врската со „правилото на 5 минути“?

Читај повеќе