Внимавајте: Лажни апликации за следење на коронавирусот всушност го следат секој ваш чекор

Стравот од пандемијата на Covid-19, болеста предизвикана од новиот коронавирус, ги наведува луѓето панично да прифаќаат и шират лажни информации, но и да бидат жртви на сајбер напади на кои не би „наседнале“ во обични околности.

Избивањето на пандемијата во голема мера го олесни нарушувањето на приватноста на луѓето, најмногу преку лажни апликации за следење на ширењето на вирусот кои се всушност дизајнирани за следење на секој потег на корисникот и крадење на неговите лични податоци и информации.

Истражувачите од компанијата за заштита на мобилни уреди Lookout открија Android апликација со име „corona live 1.1“ која лажно се прикажува како апликацијата „corona live“за следење на состојбата со коронавируот што ја користи болницата Џонс-Хопкинс и која навистина известува за стапката на зараза, бројот на смртни случаи и стапката на излекувани пациенти со Covid-19 на светско ниво.

Додека корисниците на апликацијата мислат дека се во тек со најновите информации за пандемијата, малверот всушност добива пристап до движењето, фотографиите, видеата, локацијата и камерите на уредот. Пристапот исто така овозможува хакерот да прави фото, видео и аудиозаписи со тој уред, предупредуваат од Lookout.

„Кампањата со овој малвер само покажува дека во време на криза, нашата вродена потреба да бидеме информирани може да биде употребена против нас со злонамерна цел“, стои во соопштението на блогот на Lookout.

Истражувачите ја детектирале и лажната апликација за следење на ширењето на коронавирусот поврзана со Spy Max, евтина комерцијална алатка за надзор која може да се купи онлајн. Оваа алатка се имплементира во апликацијата и може од далечина да ги активира камерите и микрофоните на уредот, да ја чита листата на повици, текстуалните пораки и локацијата на уредот, односно корисникот.

Од компанијата предупредуваат корисниците на паметни уреди да симнуваат и користат само проверени апликации за информирање.

МојВоздух/AirCare и Министерството за здравство изработија апликација за мобилните телефони која ќе ги информира корисниците за најновите информации од Министерството за заштита од коронавирусот.

„Преземи ја најновата верзија од Google Play и App Store, и осигурај се дека во менито ја имаш активирано опцијата за нотификации. Сите новости ќе ги има во делот ‘Вести’“, објасни министерот Венко Филипче на Фејсбук.

Апликацијата е достапна на:

Android:  https://getaircare.com/android

iOS:  https://getaircare.com/ios

реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Зошто интелигентните луѓе имаат помалку пријатели?

Read more

Искандер - смртоносниот ѕвер: Со ова убиствено оружје Ерменија му се заканува на Азербејџан

Read more

Словенија забрани работење на продавниците во недела и за празници – Кога кај нас вака?

Read more

Софтвер

Како да ја поставите Gmail за примарна апликација на iOS 14?

Read more

Google Maps ќе покажува каде има најмногу заразени со COVID-19

Read more

Како да ги „замаглите“ лицата во видеата на YouTube?

Read more

Што е најинтересно меѓу новитетите во Android 11?

Read more

Гик

  • play_arrow
  • filter

Xiaomi ја претстави серијата Mi 10T: Смартфони со одлична батерија и врвни перформанси

Читај повеќе

Искандер - смртоносниот ѕвер: Со ова убиствено оружје Ерменија му се заканува на Азербејџан

Читај повеќе
  • filter

Што сè ново ќе претстави Google вечерва, освен Pixel 5?

Читај повеќе

Блокиран Twitter профилот на унгарската Влада

Читај повеќе

Под површината на Марс се откриени солени езера

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за новата видеоигра „Assassin’s Creed Valhalla“

Читај повеќе

Тоалет вреден 23 милиони долари летна во вселената

Читај повеќе

Ова се просечните цени на телефони и најпопуларните производители

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да снимате подолги видеа на Instagram Reels?

Читај повеќе