Внимавајте на овој тивок симптом на топлотен удар за кој можеби не сте знаеле

Бидејќи температурите продолжуваат да растат, важно е да се запамети дека може да бидат многу опасни.

Иако може да биде забавно да се ужива во сонцето и топлината, може да донесе и вистинска опасност од топлотен удар.

Топлотниот удар е сериозна состојба која обично е предизвикана од високи температури или вежбање. Во оваа состојба, телото повеќе не може да се олади и внатрешната температура достигнува опасно високи нивоа.

Состојбата може да влијае на секого, но оние над 75 години, бебињата и луѓето кои имаат сериозна или долготрајна болест може да бидат изложени на поголем ризик.

Еден тивок симптом на оваа состојба е чувството на екстремна топлина, но без потење. Ако некој покажува знаци на топлотна исцрпеност, треба да се излади и да му се дадат течности.

Пет екстремни симптоми на топлотен удар:

 • Се чувствувате збунето
 • Не реагирате или ја губите свеста
 • Имате напад
 • Температурата на вашето тело е над 40 ºC
 • Дишете брзо или нередовно
 • Веднаш јавете се на 911 ако ги почувствувате овие симптоми.

Експертите велат дека може да бидат потребни само десет минути за да изгорите од сонце и 15 минути за да добиете топлотен удар, во најлошото сценарио.

Неколку начини да останете свежи за време на потопло време:

 • Држете се подалеку од топлината ако можете
 • Ако мора да излезете, останете под сенка, особено помеѓу 11 и 15 часот, носете крема за сончање, капа и лесна облека.
 • Избегнувајте вежбање или активност што ве загрее
 • Јадете лесна храна и пијалоци, избегнувајте алкохол и кофеин
 • Туширајте се со ладна вода или ставете ладна вода на кожата или облеката
 • Затворете ги прозорците преку ден и отворете ги навечер кога надворешната температура ќе падне.
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Здравје

Кога е време да побарате помош од психотерапевт?

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Кои видови месо се штетни за срцето?

Read more
 

Магазин

Зошто е добро бебето да спие со мајката?

Читај повеќе

Колку долго е во врска просечен пар пред бракот?

Читај повеќе
 • play_arrow

Како изгледаат најтесните куќи во светот?

Читај повеќе

Кога е време да побарате помош од психотерапевт?

Читај повеќе
 • play_arrow

Што ви се случува во телото кога вежбате?

Читај повеќе

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Читај повеќе

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Читај повеќе

Кои се највалканите места што ги допираме секој ден?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои без проблем забиваат нож в грб

Читај повеќе