Внимавајте, се снима: Со камери за надзор против COVID-19

Обемниот систем за видеонадзор во Кина се најде во првата борбена линија во обидите на земјата да го следи и контролира ширењењто на пандемијата со COVID-19.

Според официјалните статистики, бројот на нови потврдени случаи на дневно ниво во Кина драстично опадна – од илјадници на нула.

Во меѓувреме, сѐ повеќе земји ја разгледуваат можноста да ги користат системите за надзор како геолокатори и камери за да се справат со пандемијата.

Но, како всушност овие системи може да помогнат во зауздување на ширењето на болеста и кои се потенцијалните негативни страни?

реклама

Свет

Топлес протест против Макрон во Париз

Read more

Жаир Болсонаро позитивен на COVID-19

Read more

Уапсени 28 членови на клан поврзан со мафијата Камора

Read more

Бизарна несреќа: Автобус пропадна во езеро во Кина, загинаа ученици

Read more

Нови видеа

play_arrow

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Read more
play_arrow

COVID-19: Што ќе се случи со светската економија?

Read more
play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Read more
play_arrow

Далај Лама објави нова песна

Read more
play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Read more
play_arrow

Лесни вежби за загревање на целото тело

Read more
play_arrow

Дали Путин вечно ќе владее со Русија?

Read more
play_arrow

Виери, Вентола и Адани снимија песна

Read more
play_arrow

Погледнете го трејлерот за возбудливиот трилер „Fatal Affair“

Read more
play_arrow

Дронска прошетка низ уништениот град Таиз

Read more
play_arrow

Без шеќер, без млеко: Разладете се со овошно сорбе

Read more
play_arrow

Три чекори до послаби и затегнати нозе

Read more