Во Албанија во последната декада емигрирале половина од граѓаните со високо образование

Во последните десет години Албанија ја напуштиле над 47% од граѓаните со високо образование, посочуваат експерти од оваа област од Институтот за статистика на Албанија.

Сократ Палуши и Елма Кали во студијата „Албанската дијаспора во бројки“ наведуваат дека Албанија има највисоко ниво во регионот на емиграција на образовани луѓе и студенти во странство, јави дописничката на МИА од Тирана.

За учебната 2019-2020 година 18.181 млади луѓе заминале на студии во странство, додека појавата на „одлив на мозоци“ од Албанија се зголемува од година во година.

– Заминав затоа што добив стипендија за студии во Париз. Сега живеам во Луксембург. Ми недостига моето семејство, но подобриот квалитет на живот ме одржува тука. Им велам на моите пријатели во Албанија дека се среќни што имаат сонце, а нивниот одговор е: „дојдете живејте овде со сонце, но без економски приходи“, вели Замира Поде.

Во студијата се наведува дека иселувањето ги разделило албанските семејства, и од година во година се намалува процентот на младата наспроти постарата популација.

– Постарите живеат сами, бидејќи децата се жртвуваат не само за подобро образование, туку и за сигурна работа за во иднина за да му помогнат на семејството. Високото ниво на иселување на образовани луѓе од земјата ќе ја осиромаши економијата, а исто така негативно ќе влијае на одржливиот и долгорочен раст на земјата, констатираат експертите во студијата.

Се додава дека вкупната бројка на популацијата која се иселила од Албанија, главно во западноевропските земји, по падот на комунизмот, заклучно со 2020 година, изнесува 1.684.135 лица.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Регион

Евростат: Романците и Бугарите најсиромашни во ЕУ

Read more

Невремето Балос предизвика проблеми во Грција, делови на Атина под вода

Read more

Шест полицајци повредени и тројца уапсени во денешната акција во северно Косово

Read more

Во конфликтот на Косово едно лице тешко рането, се бори за живот

Read more
 

Вести

Евростат: Романците и Бугарите најсиромашни во ЕУ

Читај повеќе

Во Врање досега вакцинирани 13.657, а ревакцинирани 11.966 македонски државјани

Читај повеќе

Гласањето на болните, немоќните, лицата со COVID-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем

Читај повеќе

Приведени четири лица за давање поткуп за гласови во скопско

Читај повеќе

Гостиварец осомничен за физички напад врз сопругата и ќерката

Читај повеќе

Париз ќе засади 170.000 дрва за да ја подобри климата во градот

Читај повеќе

Поведена постапка за поткуп при избори и гласање

Читај повеќе

Затворен за сообраќај патниот правец Дебар – Маврово

Читај повеќе

Почна изборниот молк

Читај повеќе