Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Кевин Петерсен, кустос на музејот „Kronosaurus Korner“ во Австралија, сосема случајно открил коски од диносаурус во ноември 2021 година додека вадел алат од својот автомобил, откри за Interesting Engineering истражувачот од Универзитетот „Кертин“, Адел Пентланд.

Пентланд рече дека Петерсен забележал мало парче коска и веднаш знаел дека се работи за птеросаурус. Сепак, немало официјална потврда додека таа не направила скрупулозен преглед. Таа откри дека фосилите навистина припаѓаат на нов род и вид на анхагерски птеросаурус, летечки рептил, што е значајно откритие поради многу причини.

„Иако секоја недела се најавува нов вид на диносауруси, птеросаурусите се многу поретки. Тоа се должи на фактот дека тие имале шупливи коски со тенкоѕидни ѕидови, што е еволутивна адаптација која им овозможила да летаат“, вели Пентланд.

Со импресивен распон на крилјата од околу 4,6 метри, птеросаурусите владееле со небото пред повеќе од 100 милиони години за време на периодот на Креда, кога поголемиот дел од централниот Западен Квинсленд, каде што биле пронајдени коските, бил под вода.

Како вид, Haliskia peterseni е вид тесно поврзан со два други австралиски птеросауруси. Mythunga camara доаѓа од истата геолошка формација како Haliskia, позната како формација Toolebuc. Исто како и со неговиот помлад братучед, видот Ferrodraco lentoni, информациите што истражувачите можат да ги соберат доаѓаат од остатоците во делови.

Иако овие два други видови се откриени само во последните пет години, Haliskia е завршена 22%. Така, тоа е „најкомплетниот птеросаурус од Австралија со двојно повеќе зачувани коски во споредба со другите парцијални скелети од овој континент“.

Haliskia е најкомплетната слика што некогаш им била дадена на научниците, што може да доведе до нови сознанија за интригантниот свет на диносаурусите, климатските промени и како животните се прилагодуваат.

Со споредување на фосилите, беа забележани клучни разлики. Haliskia имала подолги и тенки заби во споредба со Mythungа. Ferrodraco lentoni имал малку помал распон на крилата.

Истражувачката успеала прецизно да го измери огромниот распон на крилјата на новиот вид и да ги проучи неговите коски од грлото, кои се тенки, нежни и прилично долги во споредба со долната вилица.

„Ова покажува дека птеросаурусот имал мускулест јазик, што му помагало да се храни со лизгав плен како што се цефалоподите слични на лигњи, како и риби“, рече таа.

Петерсен изјави во соопштението за печатот дека проширувањето на нашето знаење за праисториските видови е многу вредно во модерното време.

„За да ги разбереме современите екосистеми и како современите животни би можеле да реагираат на климатските промени, треба да се вратиме во времето. Видот Haliskia живеел во време на глобални услови на стаклена градина, кои се релевантни за нас денес, па со проучување на птеросаурусите со толку огромен распон на крилја, можеме да користиме биолошки структури за информирање и подобрување на инженерските практики“, се наведува во соопштението.

Истражувањето е објавено во списанието Scientific Reports.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Вести

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Read more

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Read more

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Read more

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Читај повеќе

Дали вирусите во древните египетски мумии може да предизвикаат „чума“ денес?

Читај повеќе

Пробиени 10 милијарди лозинки: Дали вашата е меѓу нив?

Читај повеќе